12 czerwca 2024

Apple: więcej czystej energii i ambitne zobowiązania dostawców

Apple zwiększył o 30 proc. w 2022 r. wykorzystanie czystej energii w łańcuchu dostaw.

Apple poinformował o znaczącym postępie w realizacji celu dekarbonizacji łańcucha wartości. Firma ogłasiła, że wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez jej partnerów wzrosło o prawie 30 proc. w 2022 r. Z kolei kilkudziesięciu dodatkowych dostawców zobowiązało się do przejścia na energię odnawialną w 100 proc. w całej produkcji Apple.

Emisje z łańcucha dostaw stanowią ponad 70 proc. śladu węglowego Apple. Największy udział ma w nich zużycie energii elektrycznej. Redukcja emisji stanowi istotną część strategii firmy. Jej celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w całej działalności i cyklu życia produktów do 2030 r.

W 2015 r. firma Apple utworzyła Program Czystej Energii dla Dostawców (Supplier Clean Energy Program). Apple zapewnia dostawcom w poszczególnych krajach m.in. dane o możliwościach pozyskiwania energii odnawialnej, materiały szkoleniowe czy wsparcie ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej.

Dostawcy chcą być neutralni

Apple ujawniło, że ponad 250 dostawców z 28 krajów, reprezentujących ponad 85 proc. wydatków produkcyjnych firmy, zobowiązało się do wykorzystania energii odnawialnej w całej produkcji dla Apple do 2030 roku.

– Nasze nowe zobowiązania wobec dostawców pokazują szybkie tempo postępu, w kierunku celu neutralności węglowej do 2030 r. Podejmujemy działania na skalę globalną, aby kreować bardziej ekologiczną, innowacyjną i lepszą przyszłość – powiedziała Lisa Jackson, wiceprezes Apple ds. środowiska, polityki i inicjatyw społecznych.

W październiku 2022 roku Apple zapowiedział, że będzie oczekiwał od swoich dostawców raportowania o postępach w osiąganiu neutralności węglowej. W tym o redukcji emisji w zakresie 1 i 2 związanych. Firma planuje wspierać budowę dużych projektów słonecznych i wiatrowych.

Źródło: ESGToday, Apple