21 lipca 2024

Blisko 6 mln m.kw. certyfikowanej powierzchni

Panattoni na koniec III kwartału 2022 roku miał blisko 6 mln m2 powierzchni przemysłowej z certyfikatem. Z tego ok. pół miliona, w 12 lokalizacjach, uzyskało certyfikat w systemie BREEAM na poziomie Excellent. Na ocenę środowiskową czeka kolejne 4,6 mln m kw.

Budownictwo ekologiczne w sektorze przemysłowym przestało być niszowym trendem, a stało się jednym z najważniejszych kierunków rozwoju branży. W Polsce znajduje się obecnie ponad 28 mln m2powierzchni, a blisko połowa przeszła certyfikację środowiskową. Ponadto 70 proc. certyfikacji zostało wykonanych w ostatnich 3 latach. 

– Jeszcze kilka lat temu niewielu deweloperów certyfikowało swoje inwestycje. Dzisiaj w branży jest to „must have”. W kontekście taksonomii i inwestycji w zrównoważone budownictwo, jasno określone zasady certyfikacji pełnią niejako rolę latarni morskiej dla klientów, funduszy i inwestorów na rynku nieruchomości. Certyfikowane budynki pozwalają określić ich efektywność energetyczną, wkład w zmniejszenie śladu węglowego, zachowanie bioróżnorodności czy sprawy społeczne dotyczące warunków i komfortu pracy w tych obiektach. Te kwestie leżą w zainteresowaniu wszystkich klientów, realizujących swoje strategie ESG i są umieszczane w ich raportach pozafinansowych – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni.

Mniejsze zużycie energii i wody

Obiekty Panattoni charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Stosowane w nich technologie pozwalają na zmniejszenie poboru mocy do 60 proc. i oszczędność 50 proc. w zakresie zużywanej energii. Deweloper stawia na szeroką gamę rozwiązań. Począwszy od zwiększenia izolacyjności przegród, wykorzystania oświetlenia LED, przez odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, rekupatory powietrza i pompy ciepła, po kompleksowe systemy olicznikowania i zaawansowane systemy BMS. W certyfikowanych obiektach Panattoni średnio o połowę niższe jest też zużycie wody. Efekt stosowania nowoczesnych systemów detekcji wycieków, wodoszczelnych armatur, instalacji wody deszczowej czy szarej. Inwestycje zasilane są zieloną energią. Deweloper w standardzie wzmacnia ich dachy pod instalacje fotowoltaiczne. Wspiera również recykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię, wyposażając swoje realizacje w meble wykonane ze zużytych turbin wiatrowych.

BREEAM dla 12 obiektów

Certyfikację BREEAM na Poziomie Excellent uzyskały do tej pory obiekty w 12 lokalizacjach. Są to m.in. BTS DHL/Zalando w Żernikach pod Poznaniem (ok. 108 000 m kw.), BTS Świebodzin dla Amazona (203 500 m kw.) czy BTS Action w Tychach (ok. 61 000 m kw.). „Excellent” uzyskały budynki: Panattoni park Nadarzyn (50 000 m kw.), Panattoni Park Konotopa III (28 000 m kw.), Panattoni Park Sosnowiec I (blisko 32 000 m kw.). Także Panattoni Park Tricity South II, którego hala otrzymała maksymalną ocenę – 100 proc. – za rozwiązania w kategorii „Woda”.

Deweloper wciąż prowadzi procesy dla obiektów o łącznej powierzchni 4,6 mln m2.