Paryski bank BNP Paribas ogłosił, że zakończy bezpośrednie finansowanie nowych projektów naftowych i gazowych. Bank chce w ten sposób wzmocnić ograniczanie działalności w zakresie finansowania paliw kopalnych.
BNP Paribas jest drugim największym globalnym bankiem, który zobowiązał się do rezygnacji z finansowania nowych projektów naftowych i gazowych. Pod koniec 2022 roku, w grudniu, podobną politykę ogłosił brytyjski HSBC. Organizacja ShareAction, zajmująca się odpowiedzialnym inwestowaniem uważa, że decyzja ta będzie stanowić presję dla głównych europejskich banków.
Teraz czas na kolejne banki
– Teraz Societe Generale, Crédit Agricole, Barclays i Deutsche Bank są mocno w świetle reflektorów, jako pozostałe czołowe podmioty finansujące ekspansję ropy i gazu w Europie. Instytucje, które wciąż nie podjęły zobowiązania do zaprzestania finansowania nowych pól naftowych i gazowych. Inwestorzy będą nadal naciskać te banki, aby upewnić się, że wprowadzą one politykę zgodną ze ograniczania emisji CO2 i będą chronić ludzi i planetę dla przyszłych pokoleń – powiedziała Kelly Shields z ShareAction.
BNP Paribas opublikował nową politykę finansowania energii w styczniu 2023 r. Znalazły się w niej zobowiązania do ograniczenia finansowania wydobycia i produkcji ropy naftowej o ponad 80 proc. oraz gazu o ponad 30 proc. do 2030 r. Także do przesunięcia 80 proc. swojej działalności w zakresie finansowania na produkcję energii niskoemisyjnej.
Presja inwestorów i organizacji – zakaz finansowania projektów naftowych i gazowych
Po ogłoszeniu tych zamierzeń bank znalazł się pod dużą presją, gdyż uznano, że pozostawił otwartą furtkę dla dalszego finansowania nowych projektów naftowych i gazowych. BNP Paribas znalazł się w grupie dużych europejskich instytucji, które były celem kampanii prowadzonej przez ShareAction. Obejmowała ona inwestorów reprezentujących ponad 1,5 biliona dolarów aktywów. W kampanii wzywano do podjęcia zobowiązań o zakończeniu finansowania nowych pól naftowych i gazowych w tym roku.
Zaktualizowana polityka BNP zachowuje cele 80 proc. i 30 proc. redukcji finansowania odpowiednio dla ropy i gazu. Dodatkowo zawiera zobowiązania do „zaprzestania finansowania dedykowanego rozwojowi nowych pól naftowych i gazowych, niezależnie od metod finansowania”.
Raport klimatyczny BNP Paribas na rok 2023 zawiera również szereg tymczasowych celów dekarbonizacji do 2030 r. w zakresie finansowania sektorów intensywnie wykorzystujących węgiel. W tym zobowiązania do 25 proc. redukcji emisji dla sektora stalowego. Także 10 proc. redukcji emisji dla aluminium oraz 24 proc. redukcji emisji dla cementu. W ubiegłym roku bank wyznaczył cele dla sektorów ropy i gazu, energetyki i motoryzacji.
BNP nadal pod lupą
– Po miesiącach rozmów z inwestorami i ShareAction, BNP Paribas przynajmniej częściowo poprawił swoją politykę dotyczącą ropy i gazu. Nowe zobowiązania są pozytywnie oceniane i sugerują, że apetyt banków na finansowanie nowej ropy i gazu szybko maleje. BNP Paribas wciąż ma przed sobą drogę do spełnienia standardów klimatycznych, których oczekują inwestorzy i społeczeństwo – dodała Shields.
Źródło: ESG Today