3 grudnia 2024

BOŚ chce doradzać najmniejszym firmom w tematach ESG

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) udostępnił bezpłatny przewodnik dla MŚP dotyczący zasad zrównoważonego finansowania. Bank, w którego portfelu 98 proc. stanowią klienci mikro, małe i średnie firmy, chce wspierać ich w dostosowywaniu się do wymogów związanych z regulacjami ESG.

– Jako bank finansujemy proekologiczne projekty inwestycyjne. Wiemy, jak poruszać się wśród przepisów, by wspierać przedsiębiorców i być ich partnerem w zielonej transformacji. Mamy też świadomość jak wiele firm myśli, że te tematy ich nie dotyczą. Dlatego naszą publikacje kierujemy właśnie do tego segmentu – powiedział Krzysztof Łabowski, wiceprezes Zarządu BOŚ.

Jak podkreślają przedstawiciele banku z jednej strony zielona transformacja wymaga ogromnego finansowania. Szacuje się, że tylko w polskim sektorze energetycznym inwestycje w tym zakresie powinny wynieść 600 mld zł do 2030 r. Z drugiej jednak – należy zapewnić odpowiednie ramy prawne, które pomogą firmom dostosować się w sposób uporządkowany do nowej rzeczywistości.

Zrównoważony rozwój to temat nie tylko dla korporacji

Hasła takie jak zrównoważony rozwój, ESG, taksonomia czy dekarbonizacja, będą dotyczyć nie tylko największych korporacji. Mniejsze firmy również nie będą mogły pozostać obojętne na zachodzące zmiany i wspomniane procesy regulacyjne. Po pierwsze dlatego, że chcąc współpracować z dużymi podmiotami, będą musiały identyfikować i mierzyć swój wpływ na otoczenie w celu dostarczenia odpowiednich informacji partnerom biznesowym i instytucjom finansowym. Po drugie, choć regulacje dotyczące raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju w pierwszej kolejności rzeczywiście będą dotyczyć jedynie największych przedsiębiorstw, to w kolejnych latach obejmą również tysiące średnich i małych firm w Polsce.

Przewodnik dla MŚP kompleksowo omawia zagadnienia związane z zieloną transformacją oraz kluczowymi dla niej regulacjami z perspektywy małego lub średniego przedsiębiorcy. Opracowanie zawiera m.in. rys historyczny zmian rynkowych i prawnych w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Także wykaz najważniejszych aktów prawnych w tym zakresie, a także wynikających z nich obowiązków dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Opisuje zagadnienie unijnej taksonomii. Wyjaśnia, czym jest ślad węglowy, jak i po co go mierzyć, a także przybliża tematy związane z finansowaniem zrównoważonego rozwoju.