18 kwietnia 2024

Capital Park: raport zrównoważonego rozwoju

Capital Park, firma działająca na rynku nieruchomości, po raz pierwszy opublikowała Raport Zrównoważonego Rozwoju. Dokument w mierzalny sposób podsumowuje działania z obszaru ESG

Raport przygotowano zgodnie z wymogami Ustawy o rachunkowości. Także z międzynarodowymi standardami raportowania SASB (Sustainability Accounting Standards Board) i rekomendacjami TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures). Jego opracowanie poprzedziła ankieta na temat zrównoważonego rozwoju w Grupie Capital Park. Zawiera informacje na temat kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych, prawnych oraz etycznych. Grupa prezentuje ponadto aspekty związane ze swoją działalnością z lokalnymi społecznościami oraz wpływem swoich inwestycji na miasta. Podsumuje także wyniki finansowe za 2021 rok.

– Aspekty środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego od początku istnienia firmy były ważne w naszej działalności. Miały wpływ na realizowaną strategię – mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu, dyrektor operacyjna odpowiedzialna m.in. za kwestie ESG w Grupie Capital Park. 

Zielone inwestycje

Grupa od wielu lat poddaje swoje nieruchomości certyfikacji ekologicznej według najważniejszych światowych klasyfikacji BREEAM oraz LEED. Na koniec 2021 roku 68 proc. powierzchni ukończonych projektów firmy posiadało certyfikację. Pierwsza zielona inwestycja Grupy – Eurocentrum Office Complex (sprzedana w 2019 roku) była jedynym w tamtym czasie kompleksem biurowym Warszawy, który uzyskał certyfikat LEED na najwyższym poziomie „Platinum”. Projekt Royal Wilanów posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”. Fabryka Norblina otrzymała pre-certyfikat BREEAM „Very Good” na etapie projektowym. Obecnie przechodzi proces finalnej certyfikacji.

W posiadanych nieruchomościach firma ogranicza emisję zanieczyszczeń i zużycia wody poprzez gromadzenie wody opadowej. Zarządza zużyciem energii elektrycznej i podejmuje szereg działań, które mają na celu zmniejszenie zużycia ciepła. M. in. poprzez zastosowanie w inwestycjach ciepłych elewacji i dachów oraz odzysk ciepła z części usługowo-handlowych. We wszystkich obiektach firma stawia na dużą ilość roślinności. 

Zrównoważony transport

Capital Park stawia na ekologiczny transport. Inwestycje firmy są w miejscach łatwo dostępnych z poziomu komunikacji miejskiej, a także przy przystankach roweru miejskiego. W budynku Royal Wilanówfunkcjonuje platforma do carpoolingu, która umożliwia wspólne dojazdy do pracy i tym samym redukcję emisji spalin. W ubiegłym roku na parkingu podziemnym uruchomiono najszybszą w stolicy stację do ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystkie nieruchomości posiadają infrastrukturę dla rowerzystów: miejsca postojowe zarówno naziemne, jak i podziemne, stacje naprawy jednośladów, szatnie i prysznice dla pracowników biurowych przyjeżdzających do pracy rowerami. W Fabryce Norblina wiosną tego roku zostanie otwarty pierwszy w Polsce podziemny, w pełni automatyczny parking dla jednośladów na 96 miejsc.

Plany na przyszłość Capital Park

Spółka mierzy swój ślad węglowy zgodnie z międzynarodowym standardem GHG Protocol A Corporate Reporting Standard. Każdą inwestycję poprzedza analiza środowiskowego i klimatycznego ryzyka w długofalowej perspektywie. Firma jest w trakcie badania możliwości instalacji odnawialnych źródeł energii w swoich nieruchomościach, aby zmniejszyć ich ślad węglowy oraz zapotrzebowanie na energię z sieci elektroenergetycznej. Już wkrótce najemcy Fabryki Norblina, poprzez aplikację budynkową, będą za jej pomocą mogli korzystać z funkcji współdzielenia zasobów.  

Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy Capital Park za rok 2021 pobrać można na stronie: http://inwestor.capitalpark.pl/wp-content/uploads/2022/03/CP-raport-Zrownowazony-2021.pdf