26 września 2023

Carlsberg Polska liderem neutralności klimatycznej

Carlsberg otrzymał nagrodę główną w kategorii „Lider neutralności klimatycznej” podczas gali „Diamenty Sustainable Economy 2023”. Komisja konkursowa doceniła aktywność na rzecz ograniczania emisji CO2 poprzez inwestycje w gospodarkę obiegu zamkniętego i zwiększenie efektywności energetycznej.

Statuetkami „Diamenty Sustainable Economy” wyróżniane są firmy, które realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi. Organizatorem konkursu jest „Executive Club”.

 Podejmowane w naszych browarach działania wyróżniają nie tylko kompleksowe podejście, ale też autorskie rozwiązania wynikające z wiedzy, crossfunkcyjnej pracy oraz innowacyjności pracowników. Sukcesywnie obniżamy zużycie energii i wody. Nie tylko dzięki dużym inwestycjom, jak np. nowoczesna myjka do butelek. Także redefiniujemy sposób myślenia, gdzie odpady z procesu warzenia piwa, jak młóto czy biogaz traktujemy jako surowce do uzyskania energii. Cele mamy ambitne. Do roku 2040 chcemy osiągnąć pełną neutralność klimatyczną – powiedziała Agata Koppa, dyrektorka ESG i Corporate Affairs, Carlsberg Polska.

Doceniono pętlę energetyczną i projekt kogeneracji

Jednym z projektów, które doceniła komisja konkursowa jest inwestycja w Browarze Kasztelan. Zainstalowana tam pętla energetyczna to autorskie rozwiązanie. Pozwala efektywnie wykorzystywać ciepło pochodzące z gorącego młóta (odpad składający się z łusek i kiełków ziaren zbóż), które powstaje ze słodu w procesie warzenia piwa. Pozyskaną w ten sposób energię cieplną wykorzystuje się jest do innych procesów technologicznych. M.in. do podgrzania piwa niepasteryzowanego na linii rozlewniczej czy do podgrzania wody produkcyjnej na warzelni. Dzięki tej inwestycji browar ogranicza zużycie energii cieplnej o blisko 674 MWh rocznie, co oznacza spadek o 3 proc.

Równie ciekawym projektem realizowanym z kolei w Browarze Okocim jest tzw. kogeneracja czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. W zakładowej oczyszczalni ścieków rocznie powstaje ponad 600 tys. m3biogazu jako efekt uboczy oczyszczania ścieków. Już dziś browar uzyskuje ciepło z tego biogazu. Jeszcze w tym roku zacznie dodatkowo uzyskiwać energię elektryczną. Odzyskując biogaz oczyszczalnia otrzyma energię np. na ogrzanie obiektów i ich oświetlenie. Jak szacuje Carlsberg Polska, całkowite wykorzystanie produktu ubocznego z oczyszczalni ścieków ma pokrywać 73 proc. jej zapotrzebowania na energię cieplną i 36 proc. na prąd.

Oba projekty zrealizowano w ramach strategii ESG Carlsberg Polska pn. Together Towards Zero and Beyond.

Redakcje esginfo.pl oraz ecoekonomia.pl objęły patronat medialny nad wydarzeniem.