28 marca 2024
cPPA

Co to jest cPPA?

cPPA – Corporate Power Purchase Agreement – to rodzaj umowy, która dotyczy zakupu energii elektrycznej wyprodukowanej z konkretnego źródła odnawialnego. Takim może być np. energia słoneczna, wiatrowa lub geotermalna. 

Długoterminowe umowy zakupu energii z OZE to dziś gwarancja stałej ceny energii i realizacja celów dekarbonizacyjnych. W skali Europy, Polska zajmuje 11 miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA (cPPA) na zieloną energię. Wolumen tych kontraktów wynosi niemal 1GW. Kontrakty korporacyjne PPA pozwalają zrealizować cele biznesowe przedsiębiorstw. Przyczyniają się także do wzrostu konkurencyjności spółek i ich produktów na rynku międzynarodowym.

Co to jest cPPA?

cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) to rodzaj umowy PPA, która dotyczy zakupu energii elektrycznej wyprodukowanej z konkretnego źródła odnawialnego. Takiego jak energia słoneczna, wiatrowa lub geotermalna. Kontrakty te umożliwiają przedsiębiorstwom i innym dużym odbiorcom zakup energii elektrycznej bezpośrednio od producenta. To może przynieść korzyści ekonomiczne oraz wpłynąć na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Logika działania takiej umowy jest prosta. 

– Podejmujemy zobowiązanie na długi termin, ale oczekujemy jednocześnie dużych oszczędności wynikających z podzielenia się ryzykiem z wytwórcą energii – mówi Dorota Dębińska-Pokorska partnerka w PwC, liderka grupy energetycznej.

W czasie, kiedy wszystkie firmy starają się obniżyć koszty działalności, umowy cPPA są nie tylko sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności energetycznej.

– W tym rozwiązaniu tkwi także potencjał jednego z najefektywniejszych sposoób na redukcje kosztów działalności firmy. Niewiele innych działań mających na celu redukcję kosztów ma taki sam potencjał co umowy corporate PPA w spółkach – komentuje Jan Biernacki ekspert ds. sektora energetycznego, dyrektor w PwC.

Korporacyjne umowy PPA, gdzie odbiorca energii zawiera kontrakt z konkretnym producentem zielonej energii, wymagają ze względu na swoje skomplikowanie, zaangażowania wielu stron. 

cPPA przyszłością rynku energii

Wygląda na to, że umowy tego typu będą coraz popularniejsze. 

– Nie wrócimy już do sytuacji statycznego rynku energii elektrycznej, jaki obserwowaliśmy przez ostatnie 20 lat. Działania organizacji międzynarodowych wymuszające na krajach i przedsiębiorstwach osiąganie neutralności klimatycznej, przyśpieszone kryzysem wywołanym przez wojnę w Ukrainie, wymusiły zmiany w filozofii wytwarzania energii. A to pociągnęło za sobą zmiany na rynku takie, jak dynamiczny rozwój OZE, czy właśnie umowy PPA. Ten typ umów może stać się jednym ze standardów pozyskania energii dla firm, którym zależy na taniej i czystej energii – konkluduje Dorota Dębińska-Pokorska.

Artykuł powstał we współpracy z PwC Polska.