Każde przesunięcie palcem po ekranie smartfona czy godzina spędzona na oglądaniu seriali ma swoje konsekwencje. Za tymi codziennymi czynnościami kryje się nie tylko cyfrowy ruch, ale także realne emisje CO2. Powstaje w ten sposób cyfrowy ślad węglowy.
Cyfrowy ślad węglowy to suma wszystkich emisji gazów cieplarnianych, które są produktem ubocznym korzystania z urządzeń elektronicznych, internetu i szeroko pojętej infrastruktury cyfrowej. Każda wysłana wiadomość, udostępnione zdjęcie czy obejrzany film wiąże się z pozostawieniem śladu węglowego. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej centra danych i sieci transmisji danych zużywają 2 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Analitycy przewidują też, że do 2040 r. przechowywanie danych cyfrowych będzie odpowiadać za 14 proc. całkowitych emisji na świecie. To mniej więcej tyle, ile obecnie emitują całe Stany Zjednoczone.
Aby zneutralizować emisje wygenerowane przez cyfrowy ślad węglowy jednej dorosłej osoby żyjącej w Polsce potrzeba aż 370 drzew – podkreśla Przemysław Woźniak z agencji marketingu mobilnego Spicy Mobile.
Plan Be Eco: 10 kroków, by zmniejszyć swój cyfrowy ślad węglowy
Czy wybory jednostkowe mogą mieć znaczenie? Co możemy zrobić w obrębie naszych osobistych decyzji? Poniżej kilka porad:
• Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych, kiedy nie jest to niezbędne. Wyłączaj telewizor, kiedy wychodzisz z pokoju na dłużej oraz wyłączaj monitor komputera, kiedy robisz sobie przerwę od pracy. Ogranicz też stosowanie trybu stand-by w przypadku konsoli.
• Korzystaj z trybu oszczędzania energii w laptopie czy smartfonie. Wydłuży to czas pracy baterii i zmniejszy częstotliwość ładowania. Pamiętaj też, aby odłączać ładowarki od prądu po zakończonym ładowaniu.
• Dbaj o swój sprzęt elektroniczny. Niech służy możliwie jak najdłużej, w razie potrzeby – naprawiaj i wymieniaj części. Zgodnie z right to repair, obowiązującym od 2021 roku, producent musi zapewnić części wymienne sprzętu do 10 lat od zakończenia jego produkcji. Zużyty sprzęt oddaj do recyklingu.
• Zamień rozmowy wideo na audio, jeżeli to możliwe. Niektóre ze spotkań nie wymagają podglądu z kamery przez cały czas ich trwania. Ograniczysz w ten sposób ślad węglowy wynikający z transferu danych.
• Rób regularne porządki w swoich wirtualnych zasobach. Usuwaj niepotrzebne wiadomości, duplikaty zdjęć, nieudane nagrania video. Im więcej plików przechowujemy, tym większy ślad węglowy po sobie zostawiamy.
• Wybieraj ekologicznych dostawców usług. Niektóre firmy dostarczające rozwiązania chmurowe zadbały o redukcję i kompensację śladu węglowego. Zatem korzystanie z ich zasobów będzie mniejszym obciążeniem dla środowiska. Wpłynie też na presję oddolną odnośnie rozpowszechnienia takich rozwiązań u konkurencji.
• Wyszukuj z głową. Zamiast ponownie wyszukiwać to samo hasło, zapisz stronę w zakładkach i korzystaj z niej.
• Ogranicz czas na bezcelowe przeglądanie social mediów. Oprócz ograniczenia użycia Internetu pociągnie to za sobą szereg innych korzyści, jak na przykład więcej wolnego czasu.
• Anuluj subskrypcję newsletterów, których nie czytasz. Każdy wysłany do Ciebie email to kilka gramów CO2.
• Wyłącz automatyczne odtwarzanie video w swojej przeglądarce i aplikacjach. Dzięki temu dane zostaną przesłane dopiero wtedy, kiedy zdecydujesz się na obejrzenie filmu, a nie tuż po załadowaniu strony.