20 lipca 2024

Dla prawników wdrażanie ESG oznacza więcej pracy 

Tylko 13 proc. dyrektorów departamentów prawnych globalnie i 18 proc. w Europie uważa, że szefowie ich firm poważnie traktują ryzyko klimatyczne. Równolegle, aż 75 proc. dyrektorów departamentów prawnych na świecie i 63 proc. w Europie spodziewa się zwiększenia współpracy z biznesem w związku z wdrażaniem ESG – wynika z badania EY Law i Harvard Law School Centre for the Legal Profession.

Departamenty prawne muszą mierzyć się z narastającym ryzykiem związanym ze zrównoważonym rozwojem. Jednocześnie nie mają przekonania, że kierownictwa firm zdają sobie z sprawę z jego konsekwencji – wynika z badania dyrektorów departamentów prawnych. Badanie „Kluczowa rola departamentów prawnych w tworzeniu strategii zrównoważonego rozwoju” przeprowadził EY Law z Harvard Law School Centre for the Legal Profession.

Tylko 13 proc. dyrektorów na świecie (18 proc. w Europie) uważa, że ich zarządy doceniają znaczenie ryzyka związanego z klimatem. W tym także ze zmianami klimatycznymi i emisją dwutlenku węgla. Nieco lepiej jest ze zrozumieniem ryzyka dotyczącego kwestii społecznych. Takich jak różnorodność, dobrostan i bezpieczeństwo pracowników. Zdaniem 39 proc. wewnętrznych prawników na świecie i 35 proc. w Europie kierownictwo ich organizacji widzi problem. Dodatkowo 22 proc. wszystkich respondentów badania EY uważa, że ich organizacje mają dobrze określone cele klimatyczne.