17 września 2024
UOKiK greenwashing

Greenwashing: osiem firm wciąż pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK prowadzi obecnie osiem postępowań wyjaśniających czy praktyki marketingowe związane z ESG stanowiły greenwashing. Postępowania dotyczą przedsiębiorców z rynku odzieżowego i kosmetycznego oraz platformy handlowej. W Polsce do tej pory do UOKiK wpłynęło zaledwie sześć zgłoszeń od konsumentów na praktyki greenwashingowe firm. W porównaniu z Holandią czy Wielką Brytanią – dopiero się uczymy.

Prowadzone przez prezesa UOKiK postępowania dotyczą: Allegro, Bielenda Kosmetyki Naturalne, Dr Irena Eris, H&M Hennes & Mauritz, KappAhl Polska, L’Oréal Polska, LPP, Zara Polska. Oznacza to, że w czasie ponad roku (od lutego 2023) nic się nie zmieniło w tej kwestii. Wówczas już trwały postępowania wyjaśniające wobec tych samych podmiotów. Postępowania te Urząd wszczął z własnej inicjatywy.

Analizujemy zgromadzony w toku postępowań wyjaśniających materiał dowodowy i w tej chwili nie spekulujemy na temat terminu zakończenia naszych działań. Jeśli podejmiemy dalsze kroki, będziemy o tym informować na naszej stronie internetowej – ESGinfo dowiedziało się w biurze prasowym Urzędu.

Celem postępowań jest ustalenie, czy przedsiębiorcy w związku z prowadzeniem działalności marketingowej nawiązującej do zagadnień ekologii, zrównoważonego rozwoju lub ochrony środowiska, dopuścili się naruszenia uzasadniającego wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Oznacza to, że Urząd zbiera materiał dowodowy pozwalający na ocenę działań podejmowanych przez przedsiębiorców.

W prowadzonych postępowaniach wyjaśniających wskazujemy, że twierdzenia dotyczące ekologiczności (produktu/usługi) muszą być zgodne z prawdą – informuje UOKiK.

Nie mogą zawierać fałszywych informacji. Muszą być przedstawione w jasny, konkretny, dokładny i jednoznaczny sposób, tak aby nie wprowadzać konsumentów w błąd.

Weryfikujemy posługiwanie się przez przedsiębiorców różnymi sformułowaniami dotyczącymi szeroko pojmowanej ekologiczności – od nazwy produktu, posiadanych certyfikatów, po informacje dotyczące jego produkcji – podaje Urząd.