Przegląd polityk europejskich pod kątem konkurencyjności oraz walka z dezinformacją klimatyczną – to priorytety Ministerstwa Klimatu i Środowiska na okres prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
– Chcemy ocenić pod kątem konkurencyjności zielone polityki Unii Europejskiej, coraz więcej krajów członkowskich mówi o potrzebie elastyczności w procesie dekarbonizacji – powiedziała Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej.
Według niej, pod tym kątem najważniejsza będzie zaplanowana na luty publikacja przez KE dokumentu “Czysty ład przemysłowy” (Clean Industrial Deal).
– To jeden z najważniejszych dokumentów 2025 roku na poziomie Komisji – dodała minister.
Jeśli chodzi o radę UE ds. środowiska, wśród priorytetów jest bezpieczeństwo klimatyczne i potrzeba wspólnej strategii adaptacji do zmian klimatu. Także walka z dezinformacją klimatyczną.
Kilkanaście dni temu rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie Unia Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Mottem prezydencji jest: “Bezpieczeństwo, Europo!”.
Rada Unii Europejskiej, składająca się z ministrów z 27 państw członkowskich, jest kluczowym organem decyzyjnym UE. Polska, jako przewodniczący, będzie odpowiedzialna za koordynację prac Rady oraz reprezentowanie UE w relacjach z innymi instytucjami i krajami.
Źródło: ISBnews