W I edycji konkursu „Liderzy ESG” nominowanych było niemal 100 przedsiębiorstw i ponad 20 osób fizycznych. Nagrody przyznano 9 firmom w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Wizjonerką roku została Dominika Bettman – wkrótce obejmująca funkcję prezeski Microsoft w Polsce.
Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC. Partnerem strategicznym jest UN Global Compact Network Poland. Partnerami są także EBOiR, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Konfederacja Lewiatan, Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Konkurs „Liderzy ESG” kierowany jest do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG. Także oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko. Prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny
Nagrody przyznano w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Dodatkowe wyróżnienie przyznano w kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. Za szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych.
Laureatami konkursu „Liderzy ESG” są w poszczególnych kategoriach:
- Program Edukacyjny w obszarze ESG: Velvet CARE Sp. z o.o.; Saint-Gobain w Polsce; Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
- Innowacja w obszarze ESG: Grupa Kapitałowa PKP Energetyka; Contec S.A.; Żabka Polska sp. z o.o.; Vertigo Farms
- Strategia ESG: CIECH S.A.; Lidl Polska; Grupa Kapitałowa PKP Energetyka
– Wybór 9-ciu laureatów nie był łatwy. Jakość zgłoszeń pokazuje, że firmy coraz więcej robią w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jednak powinniśmy pamiętać, że za sukcesem organizacji stoją ludzie – to oni zmienią rzeczywistość. Stąd też zdecydowaliśmy o stworzeniu kategorii „Wizjoner/Wizjonerka Zielonej Transformacji”. Wyróżniliśmy Dominikę Bettman, która od wielu lat swoimi działaniami udowadnia, że dzięki technologiom można zmienić świat na lepsze – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska.
O wyborze laureatów zdecydowała kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu.
Początek pozytywnej zmiany
– Za nami pierwsza edycja „Liderów ESG”. Patrząc na liczbę zgłoszeń nasuwa się jeden wniosek – polskie firmy i instytucje chcą być odpowiedzialne. Dlatego tytuł „Lidera ESG” jest potwierdzeniem olbrzymiej pracy, jaką część z nich już wykonała w tym kierunku. Jestem pewna, że to dopiero początek pozytywnej zmiany. Z roku na rok zainteresowanie tematyką ESG w Polsce będzie coraz większe – mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.
Czynniki niefinansowe stają się coraz ważniejsze dla pracowników, klientów, dostawców i kontrahentów. Uwzględnianie elementów ESG w strategii firmy zwiększa również możliwości finansowania. Potwierdza to badanie PwC „Zielone finanse po polsku”. Wynika z niego, że 12 z 14 badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych. Głównie dla wybranych branż i sektorów. Z badania PwC, „ESG – Miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?” wynika, że 29 proc. inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie. Zdobycie tytułu „Lidera ESG” potwierdza nastawienie firmy na zrównoważony rozwój i rzetelną współpracę. To może przyczynić się do wzmocnienia wiarygodności w oczach interesariuszy.
Co to jest ESG?
ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Już od 2023 r. wejdzie w życie obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników.