21 lipca 2024

Lorenz: raport zrównoważonego rozwoju za 2022 rok

Za najważniejsze działania w 2022 r. w zakresie zrównoważonego rozwoju Lorenz uznał m.in. przystąpienie do inicjatywy Science Based Targets initiative (SBTi). Istotne są także sukcesywne zmiany produktów, których efektem ma być redukcja soli i plastiku. 

W ubiegłym roku firma wyznaczyła sobie kolejny cel. Jest nim współpraca z rolnikami korzystającymi z metod rolnictwa regeneratywnego. Intencją współpracy jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu i wspierania bioróżnorodności. 

Firma podsumowała dotychczasowe działania i wyznaczyła kolejne cele w siedmiu obszarach: 

  • Zdrowie konsumentów i odżywianie, 
  • Opakowania, 
  • Odpowiedzialne zaopatrzenie, 
  • Klimat i zasoby, 
  • Rolnictwo regeneratywne, 
  • Zaangażowanie społeczne, 
  • Nasi pracownicy. 

Lorenz w raporcie po raz pierwszy publikuje dane liczbowe dotyczące statusu realizacji postawionych celów. 

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju Grupa Lorenz wyznaczyła sobie konkretne cele, m.in. zmniejszenie zawartości soli o 15 proc. i wykorzystanie o 15 proc. mniej plastiku do 2025 r. (w porównaniu z rokiem 2019). Ponadto planowane jest osiągnięcie zerowej emisji netto wzdłuż całego łańcucha wartości do 2045 r. 

Cały czas podejmujemy szereg działań mających na celu redukcję plastiku, poprawę naszych receptur, zmniejszenie śladu węglowego czy optymalizację łańcucha dostaw. Zmiany objęły już część marek dostępnych na polskim rynku, np. Chipsletten: chipsy te mają dziś o 30 proc. mniej soli od produkowanych przez nas dotychczas. Aby ograniczyć ilość farby, sukcesywnie zmieniamy opakowania. Tak by zadruk ich tylnej części był tylko w dwóch kolorach. Zmianami objęliśmy wszystkie nasze marki – mówi Bartosz Sikorski, kierownik CSR w firmie Lorenz. 

Od 2024 r. Lorenz chce pozyskać ponad 50 rolników zajmujących się uprawą ziemniaków do stosowania metod rolnictwa regeneratywnego. Intencją takich zmian jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu oraz wspieranie bioróżnorodności. 

Lorenz kieruje się zasadami inicjatywy UN Global Compact. Jako sygnatariusz największej na świecie inicjatywy na rzecz odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, firma aktywnie wspiera Agendę 2030 ONZ. Współpracuje także z innymi uczestnikami na całym świecie, aby wcielić w życie Cele Zrównoważonego Rozwoju.