23 czerwca 2024

Narzędzie do liczenia śladu węglowego dla firm

BNP Paribas wspólnie z firmą Envirly udostępnia narzędzie do liczenia śladu węglowego w firmach. Przedsiębiorstwa-klienci banku będą mogły w prosty sposób zmierzyć emisyjność związaną bezpośrednio lub pośrednio ze swoją działalnością. Obecnie trwa pilotaż. 

Interesujesz się tematami związanymi z ESG? Odpowiadasz w swojej firmie za raportowanie niefinansowe? Zapisz się na newsletter ESGinfo.

Rosną obowiązki raportowe przedsiębiorstw. Wraz z wdrożeniem unijnej dyrektywy CSRD, począwszy od 2024 r. kolejne podmioty będą musiały mierzyć swój ślad węglowy i uwzględniać go w sprawozdaniach rocznych. 

Ślad węglowy pod lupą biznesu

– Coraz częściej słyszymy od klientów eksportujących swoje towary np. do Niemiec, że ich partnerzy zwracają dużą uwagę nie tylko na warunki handlowe, ale także na ślad węglowy. Często, przy porównywalnych ofertach, to właśnie poziom emisyjności ma decydujące znaczenie w wyborze dostawcy – mówi Jarek Rot z BNP Paribas. – Udostępniamy narzędzie, które pomoże w raportowaniu emisyjności zgodnie z wymogami regulacyjnymi i ułatwi spełnienie tego obowiązku. Sprawozdawczość w zakresie śladu węglowego może wzmocnić przewagę konkurencyjną, a monitorowanie danych dotyczących emisyjności stanowi ważny krok w procesie przygotowania i realizowania strategii transformacji energetycznej przedsiębiorstwa – podkreśla.

– Środowisko jest naszym wspólnym dziedzictwem. Współpraca z tak dużą instytucją, jak BNP Paribas, pozwala nam na silniejsze oddziaływanie na przyszłość, w której zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem – przekonuje Weronika Czaplewska, wiceprezeska Envirly. – Przedsiębiorcy nie powinni bać się wzięcia większej odpowiedzialności za przyszłość planety. Świadoma transformacja biznesu idzie w parze z optymalizacją kosztów i usprawnianiem procesów – dodaje Czaplewska.

Wygodny system raportowy

W 2022 roku Envirly zostało wybrane jako dostawca rozwiązania mierzącego ślad węglowy przedsiębiorstw w ostatniej edycji Office Hours. To autorski program wdrażania innowacyjnych rozwiązań w BNP Paribas.

Envirly to dostępny z poziomu przeglądarki internetowej system raportowy pozwalający obliczyć ślad węglowy firmy na podstawie wprowadzonych przez użytkowników danych. Certyfikowane narzędzie umożliwia raportowanie zgodnie z międzynarodowymi standardami i normami: GHG Protocol oraz ISO 14064-1. Wszelkie zmiany w regulacjach natychmiast widać w algorytmach. Każde przedsiębiorstwo może obliczyć swój ślad węglowy w każdym zakresie (1., 2. i 3.). Także mierzyć zmiany emisyjności wynikające np. z inwestycji w energooszczędność czy termomodernizację.

Kalkulator dla osób indywidualnych

Bank jakiś czas temu udostępniał na swojej stronie kalkulator śladu dla osób indywidualnych. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym banku, ponieważ wymaga aktualizacji danych, dlatego został obecnie wyłączony. 

– Kalkulator dla osób indywidualnych udostępniliśmy w roku 2019, a proces jego przygotowywania sięga danych z wielu lat. W związku ze zmieniającymi się regulacjami i normami rynkowymi (np. klasy energetyczne), jego wyliczenia obecnie byłyby zaburzone. Kalkulator wymaga aktualizacji danych, dlatego obecnie został wyłączony – poinformowała nas Michalina Słupska z biura prasowego banku.