21 lipca 2024

Play bardziej zielony dzięki umowie PPA

Play zawarł długoterminowy kontrakt na dostawy energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dziesięcioletnia umowa z firmą Statkraft sprawi, że spółka będzie nabywała rocznie 34 GWh energii pochodzącej ze Słońca. Umowa przybliży ją w realizacji założeń klimatycznych.

Umowę PPA (Power Purchase Agreement) pomiędzy spółką P4 (Play) oraz firmą Statkraft podpisano na lata 2025-2034. Jest to kontrakt fizyczny, który obejmuje 100 proc. wyprodukowanej energii ze źródła OZE na potrzeby grupy Play.

Współpraca ze Statkraft jest istotna w kontekście realizacji naszych celów środowiskowych i pozytywnie wpłynie na ślad węglowy spółki. Jest to kolejny znaczący krok w naszych działaniach z zakresu zrównoważonego biznesu. Koncentrujemy się na dywersyfikowaniu źródeł energii, które w praktyce zmniejszają emisję dwutlenku węgla – wyjaśnia Jean Marc Harion, CEO Play.

Play realizuje założenia klimatyczne, które są spójne z celami Grupy iliad. Przewidują one, że do 2035 r. połowa dostaw energii w Polsce i Włoszech oraz 20 procent we Francji (gdzie miks energetyczny w znaczącym stopniu opiera się na energii jądrowej) będzie odbywać się na podstawie m.in. umów typu PPA z producentami energii odnawialnej.

Firma Statkraft to największy producent energii odnawialnej w Europie. Umowa obejmuje dostawę energii w bloku ciągłym (baseload). To gwarantuje stałą ilość energii o każdej porze doby przez cały czas trwania umowy. Energia odnawialna na potrzeby tego kontraktu pochodzi z farmy fotowoltaicznej w miejscowości Resko w województwie zachodniopomorskim. Posiada certyfikat EKO-energia, a park fotowoltaiczny ma moc 36 MWp.

Dzięki umowie PPA z Play kontynuujemy dywersyfikację bazy klientów i, co szczególnie ważne, przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiego sektora telekomunikacyjnego. Ta dostosowana do indywidualnych potrzeb umowa PPA w zakresie zielonego „baseload” pokazuje zdolność Statkraft do odpowiadania na oczekiwania różnych branż. Cieszymy się, że możemy być częścią zrównoważonej zmiany naszego Partnera – mówi Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft.

Play planuje dalsze inwestycje, które będą pozytywnie wpływać na optymalizację energetyczną w długofalowej perspektywie.