3 grudnia 2024
mapa esg

Mapa ESG – nowe narzędzie PFR

Polski Fundusz Rozwoju przygotował narzędzie wspomagające wdrażanie raportowania pozafinansowego. Pierwsza mapa narzędzi i start-upów wspierających raportowanie ESG jest już dostępna.

Raportowanie ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) staje się standardem dla coraz większej liczby organizacji. To nie tylko przejaw odpowiedzialności za kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład pracowniczy. To też droga, która pozwala utrzymać przewagę konkurencyjną w zmieniającym się świecie.

Wkrótce raportowanie ESG stanie się także obowiązkiem. 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Zakłada ona, obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego. Zgodnie z założeniami regulacje obejmą następnie wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.

Mapa ESG: jak firmy mogą przygotować się już dziś? 

Dla firm, które dopiero zaczynają myśleć o przygotowaniu pierwszego raportu niefinansowego, powstała lista pierwszych kroków:

  • Sprawdzenie ,,wytycznych do raportowania ESG’’ przygotowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych. 
  • Dokonanie wyboru wskaźników odpowiadających profilowi dzielności. 
  • Weryfikacja danych, których potrzebuje firma. 

PFR przygotował specjalne zestawienie start-upów i narzędzi wspierających raportowanie ESG. Ma ono na celu ułatwienie dostosowania się firm do nowych standardów. Firmy technologiczne zostały podzielone, zgodnie z kluczowymi obszarami raportowania, na czynniki środowiskowe, społeczną odpowiedzialność, ład korporacyjny. Dodatkiem do mapy jest zestaw praktycznych narzędzi ułatwiających raportowanie.

Mapa ESG: projekt otwarty

Firmy wyselekcjonowano na podstawie kryteriów takich jak: model biznesowy (B2B i B2C), aktywność na rynku w ciągu ostatnich 3 lat oraz innowacyjność i przydatność rozwiązania w aspekcie raportowania poszczególnych wskaźników ESG.

Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda firma, która oferuje rozwiązania wspierające firmy w raportowaniu wskaźników ESG może dołączyć wypełniając specjalny formularz. Po weryfikacji firma będzie na mapie ESG. 

Dodatkowe wsparcie dla firm

Wiosną tego roku na platformie kursy.pfr.pl pojawi się bezpłatny kurs online, w którym eksperci podpowiedzą, jak przygotować organizację do raportowania ESG. Opowiedzą z jakich narzędzi i rozwiązań korzystać oraz podadzą przykłady firm, które z sukcesem wprowadziły już strategie ESG. Wśród ekspertów i ekspertek kursu są przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz firm Allegro, Grupy Ciech i BNP Paribas.

Więcej informacji o wsparciu PFR dla dużych firm znajduje się na dedykowanej stronie.