8 października 2024
Raport ESG Carlsberg Polska

Raport ESG Carlsberg – oszczędność wody liczona w basenach

Carlsberg Polska już po raz ósmy zaprezentował roczny bilans działań w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Rozwój firmy w sposób zrównoważony jest dla nas priorytetem. Wiemy, że realizacja naszych celów: zero śladu węglowego, zero śladu rolniczego, zero odpadów opakowaniowych, zero marnowania wody, zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz zero wypadków; tworzy długoterminową wartość dla środowiska i społeczeństwa. Chcemy pokazywać tę wartość i o skomplikowanych rzeczach mówić w sposób zrozumiały orazangażujący – tłumaczy Agata Koppa, dyrektor ds. ESG i Corporate Affairs. 

Ponad 96 basenów olimpijskich

Bez wody nie ma piwa, a jej dostępność zaczyna być wyzwaniem. Dlatego w Carlsberg Polska cel jest jasny – zero marnowania wody. To wiąże się z nieustannym dążeniem do minimalizacji jej zużycia w procesie warzenia i rozlewu. W roku 2023 firma ograniczyła zużycie wody o 240 000 m3, czyli ponad 96 basenów olimpijskich. Przyczyniły się do tego m.in. modernizacja linii rozlewniczej B3 w Browarze Okocim, zamykanie obiegów wody i jej odzysk w kolejnych procesach. M.in. woda z procesu pakowania jest powtórnie wykorzystywana do mycia skrzynek na butelki zwrotne. 

Raport ESG Carlsberg: szklana butelka zwrotna

Szklana butelka zwrotna jest najbardziej ekologicznym opakowaniem na napoje. 1 butelka może być napełniona nawet 20 razy, a w dodatku w 71 proc. powstaje ze szklanej stłuczki (surowiec wtórny). Blisko 1/3 wolumenu piw Carlsberg sprzedawana jest właśnie w butelce zwrotnej, a w 2023 r. 93 proc. z nich wróciło do browarów i zostało ponownie napełnionych. Zwrotność butelek, czyli jak często i szybko trafiają spowrotem do sklepu, ma bardzo duży wpływ na ich ślad węglowy. Dlatego firma edukuje i zachęca konsumentów do oddawania butelek. To od ich decyzji zakupowych zależy ilość emisji CO2 generowanych w obszarze opakowań. 

Okazuje się, że wracać może nie tylko butelka, ale i kubek. W 2023 roku marka Brooklyn zrealizowała projekt „1 zamiast 1000”, w którym wprowadziła kubki wielokrotnego użytku na festiwalach muzycznych. 1 kubek może być napełniony do 1000 razy, a po zużyciu w 100 proc. nadaje się do recyklingu. 

Raport ESG Carlsberg: latam tylko na trzeźwo, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu 

Firma aktywnie edukuje nt. odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i działa na rzecz eliminacji pijanych kierowców z polskich dróg. Nowatorskim rozwiązaniem było wprowadzenie 100 proc. kontroli trzeźwości wszystkich kierowców wjeżdżających i wyjeżdżających z Browarów Bosman, Kasztelan oraz Okocim. 

Kontrolujemy wszystkich kierowców – pracowników, przewoźników, podwykonawców, gości i innych interesariuszy. Miesięcznie realizujemy około 10 tys. kontroli. To jest realne działanie na rzecz bezpieczeństwa na drogach, bo już udało nam się wyeliminować kilku nietrzeźwych kierowców. Dzielimy się tym doświadczeniem, zachęcając do podobnych działań innych przedsiębiorców. Wspólnie możemy dążyć do celu zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i zero wypadków – mówi Dariusz Krasoń, dyrektor ds. logistyki.