29 maja 2024

Raport odpowiedzialności Żabki jednym z pięciu najlepszych w regionie 

Raport odpowiedzialności „Wygodnie i Odpowiedzialnie” Grupy Żabka za 2021 rok otrzymał nagrodę Hallbars Awards 2022. Uznano go za jeden z pięciu najlepszych dokumentów w regionie Europy Środkowej. W konkursie dla najlepszych na świecie raportów zrównoważonego rozwoju wzięło udział ponad 1500 publikacji z 94 krajów.

Raport odpowiedzialności przygotowano zgodnie z najnowszym standardem raportowania niefinansowego Global Raporting Initiative (GRI Standards) oraz Sustainability Accounting Standards Board (SASB). Poddano do także niezależnej, zewnętrznej weryfikacji.

Świadomość ujawnień klimatycznych Żabki

Żabka zdaje sobie również sprawę z rosnącego znaczenia ujawnień klimatycznych. Właśnie dlatego, jako jedna z pierwszych firm w Polsce, zdecydowała się także na opracowanie Raportu Klimatycznego poświęconego analizie ryzyk klimatycznych, zgodnie z Rekomendacjami TCFD. W publikacji przedstawiono plan dekarbonizacji wraz ze sprawozdaniem z realizacji celów SBTi. Do tej pory Żabka opublikowała dwa takie raporty, za rok 2020 i 2021.

– W Grupie Żabka nie tylko odpowiedzialnie planujemy rozwój całej naszej organizacji. Naszym celem jest również ułatwianie milionom klientów dokonywania takich wyborów, by były wygodne i odpowiedzialne. W ten sposób wspólnie dokonujemy zmian mających pozytywny wpływ na nasze otoczenie biznesowe oraz środowisko naturalne. Według ratingu EcoVadis jesteśmy w gronie 1 proc. firm na świecie najlepiej integrujących czynniki ESG ze swoją strategią i działaniami operacyjnymi. Wszystkie nasze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju podsumowuje nasz raport „Wygodnie i Odpowiedzialnie” za 2021 rok, który jest doceniany przez ekspertów w zakresie ESG, nie tylko w Polsce, ale i na świecie – powiedziała Anna Grabowska, wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich Grupy Żabka.

Best in the World Hallbars Awards 2022

Konkurs, w którym oceniane są raporty zrównoważonego rozwoju, organizuje Hallbars – międzynarodowa organizacja zrzeszająca talenty z Europy i Azji. Firma skupia się na promowaniu czytelnictwa tego typu raportów. W plebiscycie wzięło udział ponad 1500 raportów zrównoważonego rozwoju, przygotowanych przez firmy i organizacje z 94 krajów. W 2022 r. szczególny nacisk położono na sektor żywności i napojów. Do grona najlepszych na świecie wybrano 294 zgłoszenia z 51 krajów. Raporty były sprawdzane pod kątem ich treści, czytelności i jakości produkcji. 

– Raporty zrównoważonego rozwoju to książki, które powinny być powszechnie czytane. „Hallbar” oznacza zrównoważony w języku szwedzkim. Raporty zrównoważonego rozwoju mają zwykle numer ISBN, na ich pisanie i produkcję przeznacza się duże budżety, charakteryzują się wysoką jakością. Zasługują na dobrą dystrybucję i promocję. Dają pozytywny obraz zielonej przyszłości naszej planety, naszych dzieci i ich dzieci — powiedział Edouard Cointreau, prezes i założyciel Hallbars Sustainability Research Institute.