21 stycznia 2025
Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED
Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy LUX MED

Raport zrównoważonego rozwoju Grupy Lux Med

Grupa Lux Med opublikowała swój pierwszy raport zrównoważonego rozwoju. Silnie podkreśla w nim znaczenie hasła „nie ma zdrowego człowieka bez zdrowego środowiska”. Choć zgodnie z unijną Dyrektywą CSRD obowiązek raportowania nałożony zostanie na Grupę dopiero w 2025 roku, już teraz postanowiła ona podzielić się swoimi działaniami.

– Grupa LUX MED zdecydowała się na publikację tego raportu przede wszystkim dlatego, że jest to zgodne z naszą misją. Zależy nam, by czynić świat lepszym i pomagać ludziom, by żyli dłużej – zdrowi i szczęśliwi. Ale żeby to osiągnąć, trzeba przede wszystkim gruntownie przeanalizować miejsce, w którym dzisiaj się jest, spojrzeć prawdzie w oczy i dopiero wtedy budować strategię zrównoważonego rozwoju. I właśnie po to jest ten raport, żeby pokazać- tu jesteśmy – i badać, analizować siebie, a następnie porównywać rok do roku co udało nam się osiągnąć, jak pomogliśmy ludziom i w jaki sposób zmieniliśmy świat na lepszy – mówi prezeska Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz.

Raport zrównoważonego rozwoju Grupy LUX MED: wyjątkowy rok

Rok 2022 był dla Grupy intensywny i pełen wyzwań, które oprócz nadal trwającej pandemii kształtowały takie wydarzenia jak: kryzys humanitarny wywołany agresją Rosji na Ukrainę, wprowadzenie oferty ubezpieczenia szpitalnego LUX MED, intensywnych działań mających na celu dekarbonizację działalności, a także szeregu nowych otwarć placówek i akwizycji. To też czas kontynuacji cyklicznych już akcji Healthy Cities i Umiem Pomóc.

Grupa już 24 godziny po wybuchu wojny zaoferowała pełne wsparcie medyczne i zawodowe dla uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny wsparła 220 tys. osób, świadcząc ponad 400 tys. usług medycznych. W pierwszym etapie przeznaczyła na ten cel 36 mln zł. Zatrudniła też ponad 270 osób – m.in. lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny oraz pracowników administracyjnych. Zapewnia zatrudnionym pełne wsparcie, także w nauce języka i kwestiach formalno-prawnych.

Zeszły rok to także ogrom wyzwań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Do 2040 roku firma chce osiągnąć zeroemisyjność. Cel ten został zatwierdzony przez SBTi (Science Based Targets Initative). A to oznacza, że Grupa jest jedną z około dwóch tysięcy firm na świecie, która tak ambitnie podchodzi do dekarbonizacji. W tym celu m.in. konsekwentnie przechodzi na energię pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł.

Propaguje też zdrowy tryb życia poprzez program Healthy Cities (łącznie w dwóch edycjach posadzonych zostało ponad 450 tys. drzew). Podpowiada też które miasta najlepiej kształtują swoją przestrzeń, w ujęciu zdrowia mieszkańców, w pierwszej edycji Indeksu Zdrowych Miast.

– Zrównoważony rozwój jest oczywiście dużym wyzwaniem, bo z jednej strony patrzymy na to, żeby dbać o planetę, dbać o zdrowie, ale mamy też cele biznesowe. Wiemy jednak, że jeśli wprowadza się strategię zrównoważonego rozwoju i ona jest zgodna z misją firmy, jeżeli utożsamiamy się z tym, co robimy, to podejmowanie działań z obszaru zrównoważonego rozwoju przestaje być trudne. Wówczas też rozwój organizacji napawa nas dumą, bo to co robimy faktycznie czyni świat lepszym – mówi Łukasz Niewola, dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie LUX MED.

Plany na przyszłość

LUX MED planuje rozszerzanie zakresu raportowania ESG, chcąc odzwierciedlać zobowiązania i postępy w każdym z trzech obszarów. Kolejne raporty będą zawierać wytyczne dyrektywy CSRD (dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). A także zapisy standardów ESRS (sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju). Raport zostanie poddany audytowi i ocenie stopnia realizacji strategii udostępnionej w raporcie za rok 2022. LUX MED chce także pokazać wyniki prac prowadzonych nad obszarem DEI. Są to wartości jakimi powinna kierować się organizacja, tj. różnorodność, równość i włączanie. Planowane jest również angażowanie interesariuszy w analizę istotności.