21 stycznia 2025
Warszawa

Raport Zrównoważonego Rozwoju PwC Polska 2023/2024

Ponad 370 tys. pracowników w 149 krajach, a w tym blisko 5,5 tys. w PwC Polska dysponuje coraz większym zakresem możliwości i rozwiązań technologicznych, które są potrzebne, aby pomóc klientom w pokonywaniu najtrudniejszych wyzwań i budowaniu zrównoważonej przyszłości.

Rozwój, wpływ i odpowiedzialność – to są słowa, które najlepiej oddają to, co było w centrum uwagi naszej firmy w 2023/2024 roku. Byliśmy zdeterminowani, aby w każdym z tych obszarów przesunąć się krok lub kilka kroków do przodu, w kierunku obranych przez nas celów. Działania związane z ESG wpisujemy nie tylko w dokumentacyjną strategię, ale też w codzienne procesy. Dążymy do najlepszej równowagi pomiędzy “E”, “S” i “G”, jak również pomiędzy tym co wymagane w regulacjach, a słuszne społecznie czy biznesowo – mówi Michał Mastalerz, prezes zarządu i partner zarządzający PwC Polska.

Najważniejsze wydarzenia PwC z mijającego roku finansowego na świecie i w Polsce:

  • Wsparcie 86 proc. firm z listy Fortune Global 500 w osiągnięciu trwałych rezultatów w swoich działalnościach. 
  • 95 proc. energii elektrycznej spółki pochodzi ze źródeł odnawialnych (w skali globalnej działalności – 91 proc. w Polsce). Emisje w zakresie 1 i 2 zmniejszono o 73 proc. w porównaniu z rokiem fiskalnym 2019. W Polsce spadek emisji we wszystkich 3 zakresach wyniósł 57 proc. względem bazowego 2019 roku
  • Liczba nowych kandydatów do pracy w PwC Polska wzrosła o blisko 35 proc. M.in. dzięki kampanii „Możliwości do Kwadratu”. Do pracy w całym roku do PwC przyjęto 1034 osoby, z czego 47 proc. to kobiety
  • Inwestycje w AI wyniosły prawie 1,5 miliarda dolarów na całym świecie
  • Wzrost przychodów – 3,7 proc., do 55,4 miliarda dolarów globalnie. W PwC Polska w roku fiskalnym zakończonym w czerwcu – 2 mld zł przychodów (około 490 mln dolarów) wobec zrewidowanych 1,7 mld zł w 2022/2023 roku.

PwC Polska wzmacnia ekspertyzę branżową i rozbudowuje zespoły z ekspertyzą technologiczną. Łącznie w usługach związanych z strategią i wdrożeniem narzędzi IT, AI, CRM pracuje ponad 2 tys. osób. Zaufanie społeczne i pozycja na rynku opierają się na fundamentach działalności firmy. Są nimi audyt, usługi doradcze w obszarze podatków i prawa czy doradztwo transakcyjne.

Stawiamy na środowisko pracy, które sprzyja innowacyjności i otwartości na nowe pomysły, jednocześnie zapewniając przestrzeń do współpracy i wymiany doświadczeń w komfortowych warunkach. Tworzymy kulturę, w której pracownicy mogą swobodnie rozwijać swoje talenty, pogłębiać wiedzę oraz otrzymują wsparcie przy realizacji ambitnych wyzwań i poszerzaniu kompetencji. Dzięki wdrażaniu nowatorskich rozwiązań, systematycznemu podnoszeniu kwalifikacji i promowaniu kultury współdziałania oraz różnorodności, wspieramy rozwój firmy oraz naszych pracowników, umożliwiając im realizację potencjału i osiąganie coraz wyższych celów – twierdzi Katarzyna Podgórna, partnerka PwC Polska, odpowiedzialna w zarządzie za sprawy pracownicze.

W pierwszej połowie 2023 roku PwC Polska przyjęła nową strategię biznesowę na lata 2023-2026. Określono w niej nowe aspiracje i cele do roku finansowego 2026 (FY26). Ze względu na sytuację rynkową i spowolnienie gospodarcze, podjęto decyzję, aby wydłużyć o rok perspektywę ich osiągnięcia.

Wiedza jest naszym najcenniejszym zasobem, a dzielenie się nią pomaga w tworzeniu wartości i budowaniu lepszego jutra. W FY24 nasi eksperci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas kilkunastu konferencji dotyczących wielu aspektów ESG. Opowiadali m.in. o czekających nas wyzwaniach z zakresu zielonej transformacji, technologii w zrównoważonym rozwoju i raportowaniu zgodnym z CSRD. Działania ESG w ogromnym stopniu wspierają innowacje – bardzo potrzebną w naszej części UE. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że 75 proc. inwestorów potwierdza, że polityka zarządzania zrównoważonym rozwojem firm jest brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Zrównoważony rozwój po prostu się opłaca – dodaje Tomasz Barańczyk, partner PwC Polska, lider inicjatyw ESG.

Informacje o raporcie na temat zrównoważonego rozwoju PwC Polsk

Raport za rok finansowy 2024 jest trzecim z kolei dokumentem opisującym działalność PwC Polska z perspektywy niefinansowej. Obejmuje okres od 1.07.2023 do 30.06.2024. Aby zapewnić porównywalność osiąganych wyników, przedstawione informacje uwzględniają zaraportowane rok wcześniej wskaźniki GRI oraz wybrane wskaźniki własne.

PwC Polska opisane w raporcie obejmuje następujące podmioty wchodzące w skład polskiej sieci, czyli: PricewaterhouseCoopers Polska Sp. z o.o., PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k., PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., PwC IT Services sp. z o.o., PwC Legal Żelaźnicki spółka komandytowa, PwC Tax Services Poland Sp. z o.o., Fundacja PwC. Dane przedstawione w raporcie nie uwzględniają PwC SDC (chyba że w treści wskazano inaczej), ponieważ stanowi ono część osobnej międzynarodowej organizacji.