20 stycznia 2025
The green tree that is growing on coins increases in various forms, including the hands of business people that surround the pile of coins and the rising arrow graph. The concept of business growth.

Jakość raportowania klimatycznego w Polsce – jesteśmy w tyle

Jakość raportowania klimatycznego w Polsce jest istotnie niższa niż średnia światowa. Najwyższy poziom reprezentują spółki z WIG20, banki i ubezpieczyciele. Z kolei najniższy branża transportowa, rolnictwo, żywność i produkty leśne – wynika z raportu EY Polska.

Poziom zgodności i jakość raportowania klimatycznego spółek notowanych na GPW z rekomendacjami TCFD jest niższy o 13 pkt proc. od średniej światowej – wynika z badania EY Polska: Barometr Ujawnień Ryzyka Klimatycznego Polska 2021. Natomiast jakość tych ujawnień jest niższa o 15 pkt proc. Spółki z WIG20 na poziomie odpowiednio 73 proc. i 42 proc. są lekko powyżej lub na poziomie światowej średniej pod względem zgodności z rekomendacjami i jakości ujawnień. Liderami są banki i ubezpieczyciele oraz sektor energii, które powinny być akceleratorem zmian w innych sektorach.

Szybujące w górę ceny energii a klimat

Szybujące w górę ceny energii pokazały, że kwestie klimatyczne nie są wydumaną teorią pielęgnowaną przez oderwanych od życia profesorów. Mają bardzo realne przełożenie na funkcjonowanie całych gospodarek, firm w nich działających i przysłowiowego Kowalskiego. Tymczasem polskie przedsiębiorstwa mają przed sobą sporo pracy związanej z raportowaniem klimatycznym. Przebadaliśmy największe spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), skupiając się na firmach najbardziej narażonych na ryzyko klimatyczne. Z badania wynika, że 57 proc. z nich raportuje kwestie klimatyczne zgodnie z zaleceniami sprawozdawczości (TCFD). Jest to wynik niższy od globalnej średniej na poziomie 70 proc. Jakość ujawnień wśród polskich spółek wyniosła niespełna 27 proc., w porównaniu z 42 proc. na świecie. Jedynie trzy analizowane przez EY Polska podmioty w pełni zastosowały się do zaleceń TCFD. Żaden z nich nie otrzymał maksymalnej oceny za jakość prezentowanych ujawnień.

Odsetek firm raportujących kwestie klimatyczne zgodnie z zaleceniami TCFD

Krajowe przedsiębiorstwa powinny zmierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi jak najszybciej. W nadchodzących latach większość sektorów gospodarki stanie w obliczu wyzwań spowodowanych transformacją klimatyczną. Wraz z rosnącą świadomością społeczną rosnąć będzie również presja wywierana przez pracowników, klientów i inwestorów. Coraz częściej biorą oni pod uwagę informacje o zarządzaniu ryzykiem klimatycznym. Firmy, które chcą opierać wzrost wartości na trwałych fundamentach, powinny konsekwentnie i szybko wdrażać kolejne obszary informacji związanych z klimatem. Mamy nadzieję, że nasz raport będzie dla nich impulsem do przyspieszenia prac – mówi Jacek Kędzior partner zarządzający regionem EY CESA (Central, Eastern and Southeastern Europe & Central Asia) i EY Polska.

Wskazówki od TCFD

TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures), powołana przez Radę Stabilności Finansowej (FSB), opublikowała w 2017 r. wskazówki dla firm. Pokazano jak mają raportować wpływ ich działalności na środowisko oraz jak powinny rozumieć ryzyko i możliwości związane ze zmianami klimatycznymi. Stosowanie się do zaleceń nie jest jeszcze obowiązkowe, lecz ich przyjęcie popierają międzynarodowe organy regulacyjne i inwestorzy.

– Nasze badanie pokazuje, że największe spółki notowane na GPW w niewystarczającym stopniu uwzględniają rekomendacje TCFD w swoich sprawozdaniach albo w ogóle nie łączą zagadnień klimatycznych z funkcjonowaniem firmy. Jedną z przyczyn, nie uwzględniania zaleceń TCFD w raportach dla inwestorów, może być niewystarczająca jeszcze dojrzałość procesów identyfikacji i raportowania ryzyk klimatycznych. Trudność mogą stanowić również odmienne ramy czasowe, w których należy rozpatrywać ujawnienia finansowe i zagrożenia klimatyczne. Także przełożenie ryzyk klimatycznych na konsekwencje finansowe – komentuje wyniki raportu Jarosław Wajer, partner EY Polska, ekspert zagadnień zrównoważonego rozwoju.

Spółki z WIG20 raportują kwestie klimatyczne na globalnych poziomach 

W zestawieniu przygotowanym przez EY Polska najlepiej wypadły spółki wchodzące w skład indeksu WIG20. Wśród największych giełdowych firm, średnia zgodność z rekomendacjami poszczególnych obszarów TCFD wyniosła 73 proc. Z kolei jakość ujawnień osiągnęła poziom 42 proc. Zanotowany wynik w zakresie zgodności z rekomendacjami jest nieznacznie wyższy od średniej globalnej na poziomie 70 proc., wskazanej w EY Global Climate Risk Disclosure Barometer. Równy światowej średniej jest natomiast wskaźnik jakości ujawnień.

– Stosunkowo najlepsze zastosowanie zaleceń sprawozdawczości w zakresie informacji związanych z klimatem wśród największych giełdowych spółek nie jest zaskoczeniem. Są to podmioty najbardziej eksponowane na ocenę globalnych inwestorów. Dlatego nie bez znaczenia dla wyniku jest również struktura indeksu WIG20. Duży udział w nim mają banki i ubezpieczyciele oraz spółki z sektora energii. Charakteryzują się na całym świecie wysoką jakością raportowania klimatycznego – dodaje Jarosław Wajer.

Banki, ubezpieczyciele i sektor energii maja najlepszą jakość raportowania klimatycznego

Patrząc na wyniki badania przez pryzmat sektorów, najlepiej do zaleceń w zakresie informacji klimatycznych stosują się banki i ubezpieczyciele. Wyprzedzają sektory niefinansowe. Średnia zgodność z rekomendacjami TCFD w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym wyniosła 69 proc., jakość ujawnień oceniono na 36 proc. 

Kolejnym z najlepiej prezentujących się – pod względem stosowania się do zaleceń TCFD – jest sektor energii. W nim średnia zgodność z rekomendacjami wyniosła 65 proc., a jakość ujawnień znalazła się na poziomie 36 proc. 

Stosunkowo dobrze rozwinięty pod względem dostosowania do rekomendacji TCFD jest sektor materiały i budownictwo. Zarówno pod względem zgodności z rekomendacjami (66 proc.), jak i jakości publikowanych informacji (28 proc.). Zdecydowanie mniej korzystnie na tym tle wypadło rolnictwo, żywność i produkty leśne. Zgodność z rekomendacjami 39 proc., jakość ujawnień 18 proc. oraz transport (odpowiednio 38 proc. i 14 proc.). 

Odsetek firm raportujących kwestie klimatyczne zgodnie z zaleceniami TCFD w podziale na sektory

– Raportowanie i stosunkowo wysoka jakość danych prezentowanych przez spółki z sektora finansowego czy energii związana jest w dużej mierze z regulacjami prawnymi. Dodatkowo z koniecznością dostosowywania działalności tego typu spółek do nakładanych przez regulatorów wymogów w najbardziej narażonych na ryzyka klimatyczne sektorach. Można więc spodziewać się, że wraz z rosnącą presją regulacyjną, polityczną i społeczną zastosowanie wskaźników TCFD będzie się dynamicznie poprawiało. Akceleratorem tej zmiany mogą być właśnie te firmy, które dziś przodują pod względem raportowania kwestii klimatycznych. Musimy jednak pamiętać, że ujawnienia w raportach są jedynie konsekwencją wcześniejszych działań – czy to w zakresie strategii czy procesów wewnętrznych – mówi Marcin Witkowski, manager EY Polska, ekspert transformacji strategicznej i zrównoważonego rozwoju.

Sposób raportowania

W 2020 r. analizowane przez EY spółki najczęściej ujawniały zagadnienia z obszarów: „Ład korporacyjny” oraz „Wskaźniki i cele”. Z kolei najrzadziej uwzględnianym w sprawozdaniach badanych spółek elementem TCFD była analiza scenariuszy zmian klimatycznych pod kątem odporności strategii organizacji. 

Najwięcej badanych spółek zgłaszało kwestie klimatyczne w raportach niefinansowych, m.in. w raportach zrównoważonego rozwoju czy sprawozdaniach ESG. Mniejsza część firm uwzględniła swoje ujawnienia związane z klimatem w ramach sprawozdania zarządu ze swojej działalności.

O badaniu

W raporcie Barometr Ujawnień Ryzyka Klimatycznego Polska 2021 oceniono ujawnienia niefinansowe związane ze zmianami klimatycznymi wśród spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w sektorach wyróżnionych zgodnie z zaleceniami TCFD jako najbardziej narażone na ten proces oraz wśród wszystkich spółek z WIG20. Wybrano największe firmy z danego sektora według przychodów ze sprzedaży netto w 2020 r. Ocenie poddano raporty niefinansowe za 2020 r. Łącznie oceniono 59 podmiotów, odnosząc się do 5 sektorów określonych przez TCFD. 

Spółki oceniane były na podstawie dwóch wskaźników tj. zgodności z rekomendacjami (coverage) i jakości (quality) ujawnianych informacji. Maksymalną liczbę punktów mogły uzyskać tylko te firmy, które wdrożyły wszystkie 11 rekomendacji dotyczących poszczególnych kategorii. Z kolei jakość ujawnianych przez nie informacji spełniała wszystkie wymogi TCFD (tj. uzyskała maksymalną ocenę 5 punktów).

Wyniki badan porównano z danymi z 2021 EY Global Climate Risk Disclosure Barometer.