13 kwietnia 2024

Program „Rosnę z matematyką” mFundacji

Zakończyła się II ogólnopolska edycja programu grantowego Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką”. Na dofinansowanie edukacji matematycznej dzieci przedszkolnych fundacja przeznaczy ponad 660 tys. zł, czyli o 160 tys. zł więcej niż deklarowała. Program wpisuje się w realizację strategii zrównoważonego rozwoju (ESG) mBanku.

– W II edycji naszego programu grantowego przyznaliśmy fundusze na 137 kreatywnych projektów wspierających edukację matematyczną najmłodszych. Do konkursu zgłoszono tak wiele ciekawych pomysłów, że zdecydowaliśmy się zwiększyć pulę grantów z początkowych 500 tys. zł do ponad 660 tys. zł. Jesteśmy przekonani, że innowacyjne podejście do nauki matematyki już na etapie przedszkolnym będzie procentować jej lepszym zrozumieniem w szkole  – mówi Iwona Ryniewicz, prezeska Fundacji mBanku. 

Program „Rosnę z matematyką” ma na celu wspieranie rozwoju kompetencji matematycznych u najmłodszych dzieci. W naturalny sposób, poprzez zabawę i angażujące zajęcia dzieci będą oswajać się z matematyką. Dowiedzą się, że jest ona w naszym codziennym życiu niemal na każdym kroku. Inicjatywa mFundacji zachęca również do włączenia się w proces edukacyjny rodziców i opiekunów. Promuje także dobre praktyki w tym zakresie wśród nauczycielek i nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Nauka matematyki wsparciem realizacji strategii ESG

Do programu można było zgłaszać edukacyjne zajęcia matematyczne dla dzieci. Były to np. angażujące warsztaty, zajęcia terenowe, konkursy na temat różnych praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym. Także propozycje materiałów edukacyjnych wspierających naukę matematyki czy warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych i osób z najbliższego otoczenia dziecka na temat rozwoju kompetencji matematycznych.  

Wnioski o granty złożyły placówki z całej Polski, łącznie zgłosiło się ich ponad 500. Najwięcej projektów będzie realizowanych w województwach mazowieckim (23), dolnośląskim (15), podkarpackim (14) i świętokrzyskim (13).  

Szczegóły dotyczące programu dostępne są tutaj.

Fundacja mBanku, od 2014 roku znana jako mFundacja, realizuje strategię „m jak matematyka”. Ma ona na celu wspieranie edukacji matematycznej dzieci i młodzieży. Wydała książki „Matematyka jest wszędzie”, „Dziecinnie prosta matematyka” oraz „Matematyka na zielono”, przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 13 lat, prowadzi doroczny konkurs grantowy mPotęga, konkurs dla studentów „Krok w przyszłość”. Wydała też ebooki dla nauczycieli „Wielcy polscy matematycy znani i nieznani” oraz „Środek do celu”. Dotychczas na wsparcie edukacji matematycznej przeznaczyła 21 mln zł.