20 lipca 2024

Rozprawy wideo i mniej papieru – B2RLaw dołącza do Greener Litigation

Korespondencja elektroniczna zamiast papierowej, ograniczenie drukowania dokumentów sądowych do minimum oraz zeznania świadków i same rozprawy sądowe przez łącze wideo. B2RLaw, jako pierwsza polska kancelaria podpisała zobowiązanie „Greener Litigation Pledge”.

B2RLaw zobowiązała się do podjęcia aktywnych kroków w celu zmniejszenia wpływu praktyki sporów sądowych kancelarii na środowisko naturalne. Także do redukcji emisji zanieczyszczeń, w celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. B2RLaw podejmie następujące działania:

  • promowanie korzystania z korespondencji drogą elektroniczną w branży prawniczej;
  • zachęcanie do ograniczania drukowania dokumentów sądowych i innych dokumentów w wersji papierowej, jeśli tylko jest to możliwe;
  • chodzenie pieszo, jeżdżenie rowerem lub korzystanie z transportu publicznego w drodze do sądów, jeśli jest to wykonalne i właściwe;
  • popieranie zasadności składania zeznań przez świadków za pośrednictwem łącza wideo;
  • uznając znaczenie osobistego stawiennictwa dla wymiaru sprawiedliwości, kancelaria zobowiązuje się aktywnie rozważać możliwość przeprowadzenia każdej rozprawy na odległość, w całości lub w części, w tym za pośrednictwem telefonu lub łącza wideo. B2RLaw będzie promować takie rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Prawnicy wspólnie dla klimatu

Zainspirowana przez kampanię na rzecz Greener Arbitrations i jej założycielkę, Lucy Greenwood, oraz zgodnie z przyjętą strategią dotyczącą zmian klimatycznych, brytyjska kancelaria prawna Mishcon de Reya zaangażowała grupę podobnie myślących brytyjskich i międzynarodowych kancelarii procesowych. Wszystko po to aby opracować zobowiązania „Greener Litigation Pledge” – deklaracji określającej praktyczne zmiany, do których zobowiązują się prawnicy w dążeniu do osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Członkami założycielami są kancelarie prawne Mishcon de Reya, Freshfields, Kennedys, Simmons & Simmons, HFW, Addleshaw Goddard, Herbert Smith Freehills. Również kancelarie adwokackie Fountain Court i 3 Hare Court.

– B2RLaw posiada jedną z największych praktyk sporów sądowych w Polsce. W jej skład której wchodzi 30 prawników. Zajmują się doradztwem w wielu rodzajach postępowań, począwszy od sporów korporacyjnych po przestępstwa „białych kołnierzyków”. Program Greener Litigation Pledge jest dla B2RLaw naturalnym kierunkiem działania, z uwagi na nasze zaangażowanie w obszar ESG. Nie tylko w zakresie doradztwa wdrożeniowego. Także faktycznego stosowania polityk i procedur ESG – mówi Edyta Zalewska, partner w praktyce sporów B2RLaw. 

Jak dodaje, zespół kancelarii wraz z brytyjskimi partnerami zdecydował o przeniesieniu kampanii „Greener Litigation” do Polski poprzez utworzenie inicjatywy „Greener Litigation Poland”. 

– Będziemy aktywnie zachęcać naszych kolegów i koleżanki do zaangażowania się w akcję. Także do promowania zmian, które przyczynią się do stworzenia bardziej ekologicznego środowiska w polskim systemie prawnym – dodaje.