29 maja 2024

Co to jest SAF? Zrównoważone paliwo lotnicze 

SAF – Sustainable Aviation Fuel, czyli zrównoważone paliwo lotnicze. Wytwarzane jest z bardziej ekologicznych niż paliwa kopalne surowców, m.in. olej odpadowego pochodzenia organicznego (np. zużytego oleju spożywczego). 

Samoloty potrzebują energii, aby latać. W branży lotniczej wykorzystywane jest paliwo kopalne, czyli nafta. Podczas jej spalania powstaje dwutlenek węgla. Niestety zbyt dużo CO₂ w powietrzu zapobiega ulatnianiu się ciepła w przestrzeń kosmiczną, co nazywane jest efektem cieplarnianym. Aby ograniczyć globalne ocieplenie i uniknąć dalszych zmian klimatu, musimy zmniejszyć emisje CO₂. Jednym ze sposobów na ograniczenie globalnego ocieplenia w branży lotniczej jest użycie innego rodzaju paliwa. Dlatego powstało SAF.

Czym jest SAF?

SAF to zrównoważone paliwo lotnicze wytwarzane z bardziej ekologicznych surowców. Można je produkować ze zużytego oleju do gotowania, odpadów komunalnych, gazów odlotowych i pozostałości rolniczych. Można je również wytwarzać z wolnej od paliw kopalnych energii elektrycznej i dwutlenku węgla wychwyconego z atmosfery. 

Oznacza to, że zrównoważone paliwo lotnicze:

  • wykorzystuje surowce odnawialne,
  • umożliwia zmniejszenie o co najmniej 75 proc. całkowitej emisji CO₂ w cyklu życia w porównaniu z paliwem kopalnym do silników odrzutowych,
  • redukuje emisje innych szkodliwych substancji, takich jak cząstki stałe i siarka.

Więcej o SAF można znaleźć TUTAJ.