Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) podsumowała swoje działania. Dostępny jest „Raport monitorujący 2022: Spojrzenie wstecz na rok 2022, przegląd roku 2023 i prognoza na kolejne lata”.
SBTi – co oznacza i jak wpływa na wskaźniki ESG.
Z raportu wynika, że do końca 2022 r:
- 2 079 firm i instytucji finansowych wyznaczyło cele oparte na nauce;
- Ponad jedna trzecia firm światowej gospodarki wyznaczyła lub zobowiązała się do wyznaczenia celów opartych na nauce;
- Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy wzrost działań związanych z celami na każdym kontynencie;
- Firmy z celami naukowymi zobowiązały się do całkowitej redukcji 76 milionów ton CO2e, co odpowiada dwukrotnemu wyeliminowaniu rocznych emisji Szwajcarii.
Choć to wszystko są pozytywne informacje, jestem świadomy sytuacji, w jakiej się znajdujemy. W 2022 r. powodzie zatopiły jedną trzecią całego lądu Pakistanu, powodując śmierć prawie 2000 osób. Fale upałów w Europie w okresie letnim przyczyniły się do śmierci ponad 61 000 osób, przy temperaturach sięgających 47°C. A w 2023 r. lipiec był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano na Ziemi. Jak podsumował Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres nie żyjemy już w erze globalnego ocieplenia – zamiast tego wkroczyliśmy w nową erę „wrzenia klimatycznego” – powiedział komentując raport monitorujący i podsumowujący miniony rok Luiz Amaral, prezes inicjatywy SBT.
Jednak, zdaniem Amarala nadal jest nadzieja. Wzrost celów opartych na nauce jest dowodem na to, że sektor prywatny staje się coraz bardziej świadomy odpowiedzialności za ograniczenie emisji zgodnie z wymogami nauki o klimacie.
Raport monitorujący znajduje się TUTAJ.