30 maja 2024

EkoŻabka – laboratorium z efektywnością 300 drzew

Sklep samowystarczalny Żabka na warszawskiej Białołęce działa od początku grudnia 2020 r. Już może pochwalić się wynikami przyjaznymi dla środowiska. M.in. pozyskiwana dla sklepu energia ze słońca zostawia ok. 17 razy mniejszy ślad węglowy niż prąd z paliw kopalnych. Z kolei średnio w miesiącu redukcję emisji CO₂ można porównać do„pracy” 300 drzew. Ostateczne efekty ekologicznych wdrożeń będą po pełnym rocznym cyklu – wszystkich 4 porach roku. Na razie to jedyny taki sklep w Polsce i Żabka nie planuje otwierania kolejnych.

Już od ponad trzech miesięcy klienci Żabki przy ul. Lewandów w Warszawie mogą robić zakupy i wspierać przyjazne środowisku rozwiązania. – Ten samowystarczalny sklep pełni rolę naszego laboratorium, pokazując, w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu – poinformowano nas w Biurze Prasowym. Pomysłodawcy sklepu liczą, że teraz dodatkowo zasieje on w klientach ciekawość i zachęci do proekologicznych działań. Klienci mogą nie tylko zobaczyć zastosowane w sklepie rozwiązania, ale także – jak w przypadku EKOmatu, stacji napraw rowerów czy ławki solarnej – z nich skorzystać. 

Pozytywny efekt ekologiczny

Dodatkowo na specjalnym ekranie można zobaczyć, jaki pozytywny efekt ekologiczny daje sklep. Dla osób, które nie mogą odwiedzić warszawskiej placówki, Żabka uruchomiła stronę: https://www.zabka.pl/zielona-z-natury ze ścieżką edukacyjną i opisem zastosowanych rozwiązań. Jest także tablica, na której można na bieżąco obserwować, jakie ekologiczne efekty osiągnięto od otwarcia sklepu.

Żabka przyznaje, że widoczne rezultaty nie są ostateczne. Celem jest bowiem sprawdzenie i porównanie wyników z różnych pór roku. Dodatkowym wyzwaniem jest trwająca od miesięcy pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia. Od liczby klientów i ruchu w placówce zależy bowiem ilość energii generowanej z podłogi kinetycznej. Trudno to dzisiaj oszacować, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Od nasłonecznienia zależy z kolei działanie kropek kwantowych – ich największa sprawność notowana będzie w sezonie od wiosny do wczesnej jesieni. 

Sklep samowystarczalny doceniany przez klientów

Ekologiczny aspekt sklepu jest doceniany przez klientów. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 93% uważa, że sklep wyznacza trendy. Z kolei aż 96% ankietowanych poleca ten sklep rodzinie/znajomym. Rozwiązania służące ochronie środowiska są chętnie wykorzystywane. Dużą popularnością cieszą się np. wprowadzone przez Żabkę EKOmaty, czyli automaty do zbiórki opakowań po napojach z plastiku i metalu. Testy takich urządzeń są obecnie przy 15 sklepach Żabka w Poznaniu i Warszawie.

O sklepie pisaliśmy już TUTAJ.