12 czerwca 2024

ING Lease i Żabka: leasing w formule SLL

ING Lease i Żabka Polska podpisały umowę leasingu w formule Sustainability LinkedLeasing (ang. SLL). Warunki umowy przewidują uzależnienie wysokości marży od spełnienia określonych wskaźników efektywności z obszaru ESG (ang. Environmental, Social and Governance). Efektem partnerskiej współpracy pomiędzy ING Lease i Żabka Polska jest zawarcie umowy na nowatorski produkt finansowy na polskim rynku. Łączna kwota limitu wynosi 60 mln zł.

Umowa odwołuje się do wybranych celów Żabki wynikających z przyjętej Strategii Odpowiedzialności (ESG). Są to:

  • całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych o jedną czwartą w zakresie 1 i 2;
  • zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych w sklepach o 70 proc. do 2026 roku (w odniesieniu do wskaźników z 2020 roku).

Żabka ma również podwoić sprzedaż produktów żywieniowych marki własnej promujących zdrowy i zrównoważony styl życia do 2025 roku.   

– To pierwsza umowa leasingu w formule Sustainability Linked Leasing zawarta z klientem przez Grupę ING. Jednocześnie pierwszy taki projekt leasingowy na polskim rynku. Projekt był niezwykle ciekawy i mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaowocuje kolejnymi transakcjami wspierającymi zrównoważony rozwój – mówi Paweł Lisewski, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych w ING Lease.  

– Finansowanie zrównoważonych inwestycji jest elementem naszej strategii. Jej priorytetami są projekty realizowane w trosce o środowisko. Cieszymy się, że przykładamy cegiełkę do tej inicjatywy i możemy wspierać klienta w dalszym rozwoju mając na uwadze cele środowiskowe. Sami również podejmujemy działania w tym zakresie. Realizujemy Strategię ESG Grupy ING Banku na lata 2022-2024 – mówi Marcin Sobczak, wiceprezes ING Lease.