21 lipca 2024

„The Plus”: ekologiczna fabryka mebli w Magnor

„The Plus” w norweskim Magnor to budynek zaprojektowany jako duży znak „+” widziany z góry. Jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku fabryk mebli na świecie. Projekt, za którego realizację odpowiadała firma Vestre AS, uzyskał najwyższą klasyfikację środowiskową BREEAM – „BREEAM Outstanding”. 

Podczas budowy „The Plus” zadbano o najwyższe standardy budownictwa pasywnego. Dzięki zastosowaniu m.in. świetlików dachowych VELUX Commercial i dobrych wartości izolacji termicznej, możliwe jest zminimalizowanie strat energii. Jej zużycie w budynku jest o 60 proc. niższe niż w podobnych konwencjonalnych fabrykach. Emisja gazów cieplarnianych jest niższa o 55 proc.

Do wykonania konstrukcji nośnej wykorzystano drzewa, pochodzące z terenu, na którym obecnie znajduje się fabryka. Na dachu znalazło się również około 900 paneli słonecznych. Będą one generować około 250 000 kWh odnawialnej energii każdego roku.

Generalnym wykonawcą była firma Ø. M. Fjeld. Świetliki użyte w fabryce mebli zostały specjalnie zaprojektowane, gdyż musiały mieć odpowiednio duży rozmiar. Ich wykorzystanie pozwoliło na zyskanie komfortowej wentylacji, dostępu do naturalnego światła i skutecznego rozwiązania w kwestii oddymiania. Moduły wentylacyjne są połączone, a latem przy ich otwarciu fabryka zyskuje naturalną wentylację.