20 lipca 2024

Uber: więcej ekologicznych pojazdów i neutralne dostawy

Technologia analizująca dane w czasie rzeczywistym, takie jak ceny, czas ładowania czy natężenie ruchu i doradzająca najbardziej przyjazne dla środowiska trasy, w samej Ameryce pomogła uniknąć emisji 9800 ton CO2 czy 4,2 miliona litrów benzyny w ciągu kilku miesięcy.

Trzy lata temu Uber ogłosił zobowiązanie, że do 2040 roku stanie się platformą w pełni neutralną środowiskowo, a 100 proc. przejazdów będzie odbywać się w pojazdach zeroemisyjnych, transportem publicznym lub z wykorzystaniem mikromobilności. Wyznaczono również wcześniejszy cel, aby do 2030 r. 100 proc. przejazdów w największych miastach USA, Kanady i Europy realizować za pomocą pojazdów elektrycznych.

Interesujesz się tematami związanymi z ESG? Odpowiadasz w swojej firmie za raportowanie niefinansowe? Zapisz się na newsletter ESGinfo.

– Każdego dnia dokonujemy wielu wyborów, które mają wpływ na naszą planetę: od żywności, którą spożywamy, po środki transportu. Za każdą decyzją stoją zarówno nasze wartości jak i wygoda. A gdyby dokonywanie bardziej ekologicznych wyborów było równie łatwe, co alternatywne rozwiązania? To właśnie jest naszą aspiracją i dzisiaj platforma Uber rozpoczyna kolejny etap podróży w kierunku zeroemisyjnosci. Przedstawiamy nowe funkcje, które ułatwią pasażerom i kierowcom przejście na ekologię – powiedział Dara Khosrowshahi, CEO Uber.

Trasy przyjazne dla środowiska

W zeszłym roku w Ameryce Północnej, Uber zaktualizował algorytmy w swoich mapach. Tak, aby w miarę możliwości oszczędzać paliwo, bez zwiększania czasu i opłaty za przejazd. Obecnie algorytmy uwzględniają takie dane, jak: wysokość nad poziomem morza oraz liczbę zatrzymań na czerwonych światłach. Wszystkie te czynniki decydują o tym, ile paliwa zużywa pojazd.

Technologia pomogła kierowcom zaoszczędzić 9800 ton CO2 tj. 4,2 miliona litrów benzyny w ciągu kilku miesięcy. Od tego roku algorytmy będą używane na całym świecie.

Optymalne ładowanie

W fazie opracowywania jest także technologia analizująca dane w czasie rzeczywistym, takie jak ceny i czas ładowania baterii, czy natężenie ruchu. Aplikacja doradza kierowcom, kiedy i gdzie powinni ładować swoje pojazdy, aby maksymalizować swoje zarobki.

Jej rozszerzeniem jest funkcja Battery-Aware Matching, która filtruje żądania przejazdu w oparciu o poziom naładowania baterii kierowcy. Dzięki niej mogą oni wybierać zlecenia kończące się w pobliżu ładowarki i unikać tych, które są zbyt długie dla baterii. W przyszłości kierowcy będą mogli także korzystać z aplikacji, aby rozpocząć ładowanie, monitorować jego postęp i się rozliczać.

W sumie Uber przeznaczy 800 milionów dolarów, by pomóc setkom tysięcy kierowców w przejściu na pojazdy elektryczne do 2025 roku.

Dzięki nowej funkcji „Oszczędności emisji”, znajdującej się w zakładce konto, użytkownik zyskuje dostęp do danych podsumowujących zaoszczędzone emisje. Przy wyborze przejazdów Green i Comfort Electric.

Współdzielenie samochodów

Uber rozwija również funkcję Carshare – nowy produkt, który pozwala wypożyczyć samochód. Zamieniając dowolny samochód na współdzielony pojazd, można zarówno osiągnąć prywatne cele, jak i przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznych do życia, mniej zakorkowanych miast.

Rozwój produktów ekologicznych i bez samochodu

W ponad 200 miastach na całym świecie Uber oferuje pakiet zrównoważonych produktów, w tym Uber Green dla przejazdów o niskiej i zerowej emisji spalin, Comfort Electric dla przejazdów elektrycznych w pojazdach premium oraz Uber Planet, aby zrównoważyć koszty emisji spalin podczas jazdy na rynkach, na których pojazdy elektryczne nie są powszechnie dostępne. W ramach zwiększania dostępności tych produktów: 

  • UberX Share: UberX Share zostanie uruchomiona w 18 kolejnych miastach, umożliwiając większej liczbie pasażerów wspólne przejazdy, redukcję emisji spalin i oszczędność pieniędzy, gdy ich przejazd zostanie połączony ze współpasażerem. Usługa jest dostępna w ponad 50 miastach na całym świecie,
  • Uber Green: usługę Uber Green zostaje uruchomiona w Australii, co sprawia, że będzie ona dostępna w ponad 140 miastach na całym świecie (w tym 10 w Polsce) .

Bezemisyjne dostawy

Uber rozszerza także globalne działania w zakresie zrównoważonych dostaw. Firma planuje zneutralizować emisję ze wszystkich dostaw Uber Eats na całym świecie do 2040 roku. Także wyeliminować wszystkie niepotrzebne odpady plastikowe do 2030 roku.

Od 2020 r. w aplikacji słomki, naczynia i dodatkowe opakowania są opcjonalne dla użytkowników. Od teraz – w wybranych miastach konsumenci zobaczą nową funkcję: „Zielone opakowania”. Łatwiej będzie znaleźć i wybrać restauracje, które używają opakowań nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku lub kompostowania. Restauratorzy także dostrzegają potrzebę zielonej zmiany, a Uber będzie wspierać i promować ich działania.