3 grudnia 2024

Wytyczne dla wskaźników ESG sektora chemicznego – trwają konsultacje SBTi

Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) opublikowała zaktualizowany projekt kryteriów ustalania celów klimatycznych w sektorze chemicznym. Tym samym otwarto kolejną, drugą rundę konsultacji publicznych. 

Chemikalia są wykorzystywane w 95 proc. produktów, z których korzystamy na co dzień. Od farmaceutyków po tworzywa sztuczne, elektronikę i odzież. W rezultacie przemysł chemiczny przyczynia się do znacznych, na poziomie 5 proc.,  globalnych emisji CO2. Czyni go to trzecim co do wielkości emitentem przemysłowym na świecie. Dekarbonizacja sektora jest kluczem do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto, ochrony naszego zdrowia, środowiska i gospodarki. 

Niniejszy projekt zmienionych kryteriów wprowadza kluczowe aktualizacje. Są to m.in. progi istotności, ustalanie celów dla emisji chemikaliów pierwotnych z zakresu 1, 2 i 3, podejście oparte na bilansie masowym dla materiałów alternatywnych. Zawiera także propozycję odejścia od długoterminowej metody ustalania celów dla alternatywnych surowców. Więcej szczegółów na temat tych aktualizacji można znaleźć w dokumencie dotyczącym głównych zmian. 

SBTi zachęca interesariuszy z całego przemysłu chemicznego, finansów, środowisk akademickich i społeczeństwa obywatelskiego do przekazywania swoich spostrzeżeń. Ten proces przekazywania informacji zwrotnych ma kluczowe znaczenie dla opracowania solidnych i praktycznych zasobów, które wspierają przedsiębiorstwa w ustalaniu opartych na nauce celów redukcji emisji zgodnie z tym, co jest potrzebne do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej katastrofalnego poziomu. 

Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2025 r.