SBTi ogłosiła nowe kryteria ustalania celów środowiskowych dla sektora budowlanego. Skierowane są one do przedsiębiorstw i instytucji finansowych, które posiadają, rozwijają i finansują budynki. Ramy te określają cele redukcji emisji o 1,5°C dla branży budowlanej, aby sprostać obecnym wyzwaniom klimatycznym i stworzyć przyszłość bez emisji netto.
Dlaczego warto podjąć działania?
Sektor budowlany jest głównym źródłem emisji CO2 na całym świecie – odpowiada za ponad jedną czwartą emisji związanych z energią. Dlatego mówiąc o walce z kryzysem klimatycznym trzeba ten sektor uwzględniać. Zwłaszcza, że opóźnienia w budowie spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi już teraz kosztują miliardy dolarów w skali globalnej.
Oczekuje się, że globalna powierzchnia użytkowa w budynkach wzrośnie o około 15 proc. do 2030 r. Z tego prawie 80 proc. w gospodarkach rozwijających się. To oznacza, że emisje wzrosną dramatycznie, jeśli w sektorze nie zostaną podjęte odpowiednie działania na rzecz dekarbonizacji.
Kryteria SBTi dla budynków przyjmują podejście „całego budynku” – obejmujące całe zużycie energii i emisje niezorganizowane (np. wycieki) z eksploatacji budynków.
Kluczowe wymagania i zalecenia zawarte w kryteriach SBTi dla budynków
- Zmniejszenie emisji operacyjnych podczas użytkowania
Emisje związane z użytkowaniem to te powiązane ze zużyciem energii w budynkach. SBTi współpracowało z inicjatywą Carbon Risk Real Estate Monitor (CRREM) w celu opracowania lokalnych ścieżek dla emisji związanych z użytkowaniem. Tak, aby cele odzwierciedlały różnice w lokalnych sieciach energetycznych i sposobie użytkowania budynków.
- Zmniejszenie emisji początkowych
Firmy muszą wyznaczyć cel redukcji początkowych emisji, tj. emisji pochodzących z surowców, produkcji, transportu materiałów budowlanych i działań budowlanych.
- Zaprzestanie wykorzystywania paliw kopalnych
Publiczne zobowiązanie do zaprzestania instalacji nowych urządzeń do ogrzewania, gotowania, wytwarzania energii i ciepłej wody użytkowej opartych na paliwach kopalnych najpóźniej od 2030 r.
- Modernizacja nieefektywnych budynków
SBTi zaleca firmom zobowiązanie się do wdrożenia ulepszeń w zakresie efektywności energetycznej w celu dekarbonizacji istniejących budynków. Zgodnie ze scenariuszem IEA Net Zero do 2050 roku, modernizacja musi wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2030 roku.
Stosowanie najlepszych praktyk w sektorze budynków
W 2015 r. SBTi opracowało Sektorowe Podejście do Dekarbonizacji (SDA). Jest to naukowo uzasadniona metoda ustalania przez firmy celów redukcji emisji gazów cieplarnianych niezbędnych do utrzymania wzrostu temperatury o 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Doprowadziło to do opracowania ścieżki 2°C i ścieżki znacznie poniżej 2°C.
Nowe metodologie, narzędzia i wytyczne dostosowane do 1,5°C opracowane w ramach projektu SBTi Buildings opierają się na poprzedniej metodologii SDA i zapewniają sektorowi narzędzia potrzebne do przeprowadzenia transformacji w kierunku gospodarki zerowej netto.
Wyznaczając cele redukcji emisji zgodnie z kryteriami SBTi Buildings i definiując odpowiednie strategie dekarbonizacji, firmy z tego sektora mogą stać na czele transformacji w kierunku zerowej emisji netto i pomóc w budowaniu odpornej i zrównoważonej przyszłości.
Finansowanie tego projektu zostało zapewnione przez Fundację Laudes.
Uczestnicy projektu:
- SBTi jest liderem projektu, menedżerem i agentem zwołującym. Udział w tym projekcie był
- AECOM
- Aldar Properties
- APG
- Arup
- Better Buildings Partnership (BBP)
- Bouygues
- BRE
- Buro Happold
- CapitaLand Investment
- CBRE
- Climate Bonds Initiative
- Council on Energy, Environment, and Water (CEEW)
- Environmental Coalition on Standards (ECOS)
- European Climate Foundation (ECF)
- Finance Ideas
- Global Real Estate Sustainability Benchmark (GRESB)
- Green Building Design Group
- Green Finance Institute
- International Finance Corporation (IFC)
- JLL
- Mitsubishi Estate Co.
- Multiplex
- Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF)
- Ramboll
- Simon Property Group
- Skanska
- Swire Properties
- The European Network of Construction Companies for Research and Development (ENCORD)
- University of Regensburg
- University of Strathclyde
- World Business Council for Sustainable Development (WBCSD)
- World Green Building Council (WorldGBC)
- World Wide Fund for Nature (WWF)