8 września 2024
Fabryka Norblina

Zrównoważona Fabryka Norblina

Należący do Grupy Capital Park warszawski wielofunkcyjny kompleks – Fabryka Norblina – uzyskał finalne certyfikaty BREEAM, zarówno dla części biurowej, jak i związanej ze sprzedażą detaliczną. Dodatkowo, w kompleksie pojawiła się instalacja fotowoltaiczna oraz wprowadzono zamknięty obieg plastiku.

Już na etapie projektu Fabryki Norblina, zarówno część biurowa, jak i ta związana ze sprzedażą detaliczna (tzw. retailowa) otrzymały pre-certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good. Retailowa część flagowej inwestycji Grupy Capital Park została oceniona tak samo. To duży sukces, biorąc pod uwagę wyzwanie, jakim było wdrożenie zielonych rozwiązań w starych pofabrycznych budynkach. Część biurowa kompleksu natomiast ostateczny certyfikat uzyskała na poziomie Excellent, awansując tym samym o stopień wyżej. 

Energia z paneli i mniej plastiku

W Fabryce wdrożono w ostatnim czasie nowe rozwiązania. Jednym z nich jest instalacja na budynku biurowym Galwan 88 paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim zużycia energii elektrycznej będzie mniejsze. Instalacja fotowoltaiczna ma moc 44,44 kWp i rocznie przyniesie 45,9 MWh energii.

Kolejną innowacją jest wprowadzenie w Fabryce Norblina zamkniętego obiegu plastiku. Ograniczenie emisji odpadów polega na zamianie jednorazowych opakowań środków czystości na te wielokrotnego użytku. W przypadku kompleksu przy Żelaznej nowy system pozwoli zaoszczędzić w ciągu roku około 680 kg jednorazowego tworzywa sztucznego. Co za tym idzie, ograniczyć ślad węglowy o 2670 kilogramów.

– Jako Capital Park aktywnie propagujemy zrównoważony rozwój. Stawiamy na to, by nasze inwestycje były przyjazne środowisku. ESG pozostaje na szczycie naszej codziennej agendy. W 2022 roku powołaliśmy w firmie zespół ds. zrównoważonego rozwoju. Na bieżąco robimy szczegółowe przeglądy podejmowanych inicjatyw we wszystkich trzech obszarach: ekologicznym, społecznym i zarządczym. Także dokonujemy oceny w odniesieniu do standardów ESG przyjętych przez naszych inwestorów. Ostatnie zmiany w Fabryce Norblina pokazują, że regularnie wprowadzamy kolejne rozwiązania, mające na celu dbanie o naturę i nasze otoczenie – mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu i dyrektor operacyjna Grupy Capital Park. 

Fabryka Norblina na Woli promuje zrównoważony transport

W ubiegłym roku na terenie Fabryki Norblina powstał pierwszy w Polsce zautomatyzowany parking podziemny dla rowerów. Mieści się na nim 96 jednośladów. Dla najemców dostępny jest także osobny – na 200 miejsc. W podziemnym parkingu dla zmotoryzowanych znajdują się cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Obsługują je dwie szybkie ładowarki. W planach jest instalacja kolejnej. Mimo, że Fabryka Norblina to blisko 2 ha terenów pofabrycznych, nie brakuje tu także zieleni. Na całym obszarze udało się posadzić ponad 100 drzew, a wśród nich okazałe platany i graby wysokopienne. Na budynkach biurowych powstały zielone dachy, które zazieleniono poprzez nasadzenie roślin ekstensywnych, odpornych na przesuszenie, wywiewanie czy ekspozycję słońca. W kompleksie znajdują się także dwie pasieki miejskie.