23 czerwca 2024

Wielka Brytania: cztery banki rewidują cele SBTi

Cztery banki: HSBC, Standard Chartered, Societe Generale i ABN Amro Bank NV zrezygnowały z działań zmierzających do osiągnięcia walidacji ze strony inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Powodem są obawy o finansowanie paliw kopalnych.

Jak informuje Reuters, m.in. Societe Generale i ABN Amro Bank NV – obawiają się, że cele SBTi są zbyt trudne do osiągnięcia. Wynika to z faktu, że SBTi zaprezentowało nowy standard na 2024 r. Wymaga od instytucji finansowych, aby nie finansowały projektów związanych z paliwami kopalnymi. Dlatego banki korzystają z innej wspieranej przez ONZ grupy Net-Zero Banking Alliance (NZBA), która pozwala im finansować paliwa kopalne. Warunkiem jest jednoczesne ograniczanie emisji.

Banki wybrały NZBA

Rzecznik Standard Chartered potwierdził agencji Reuters, że firma opuściła proces walidacji SBTi. Jest to związane z faktem, że nie uwzględniono w nim odpowiednio „przejścia (od paliw kopalnych) naszych klientów i rynków”. Dodał, że Standard Chartered szuka alternatywnej, zewnętrznej walidacji swoich celów klimatycznych. Spółka wyznacza cele oparte na nauce za pośrednictwem NZBA. Również rzecznik HSBC powiedział również, że bank ustala swoje cele w zakresie emisji zgodnie z wytycznymi NZBA.

Z kolei rzecznik prasowy SBTi powiedział agencji Reuters, że po otrzymaniu informacji zwrotnych SBTi zmieniło niektóre ze swoich wymagań. Umożliwia to bankom dalsze finansowanie niektórych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Jednak pod warunkiem, gdy są one w stanie zobowiązać się do osiągnięcia celów w zakresie emisji w najbliższym czasie.

SBTi nadal jednak będzie wymagać od banków zakończenia finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi, które miałyby wpływ na ich długoterminowe cele w zakresie emisji.

Nie możemy ograniczyć globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza i złagodzić ryzyka załamania klimatu bez zmniejszenia naszej zależności od paliw kopalnych – poinformowało SBTi w oświadczeniu.

Źródło: Sustainability Beat, Reuters